Światełko w Łódzkiem

Światełko w Łódzkiem

Światełko w Łódzkiem
23.04.2010 13:58, aktualizacja: 23.04.2010 14:10

Za trzy lata całe województwo łódzkie doczeka się szerokopasmowego Internetu opartego o światłowody. Właśnie zaczęła się realizacja projektu pilotażowego

Urząd Marszałkowski w Łodzi podpisał umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym kierownikiem projektu - konsorcjum Tele B i Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Projekt pilotażowy obejmujący 5 gmin ma sprawdzić funkcjonowanie modelu realizacji, który zostanie wprowadzony w całym województwie w ramach Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. Będzie ona pełniła funkcję infostrady, łączącej światłowodem każdą spośród 17. gmin w regionie łódzkim.

Dziś dostęp do Internetu ma około 42. gospodarstw domowych w województwie łódzkim a szerokopasmowy dostęp do Internetu posiada zaledwie około 30%, w tym głównie w samej Łodzi. Poza stolicą województwa nowoczesna sieć teleinformatyczna zapewniająca dostęp szerokopasmowy dociera tylko do około 11% firm i rodzin, co plasuje region znacznie poniżej średniej krajowej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Po zakończeniu projektu Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej szerokopasmowy Internet stanie się dostępny dla wszystkich jednostek administracji samorządowej i innych instytucji, a także dla większości firm w województwie oraz dla około 90. mieszkańców.

Projekt zakłada wybudowanie szkieletowej sieci światłowodowej i dystrybucyjnej w całym regionie oraz przygotowanie infrastruktury umożliwiającej lub znacznie ułatwiającej lokalnym operatorom doprowadzenie sieci do odbiorców. Podstawowym medium transmisyjnym będzie światłowód, dodatkowo powstanie też infrastruktura oparta na technologiach bezprzewodowych.

Projekt techniczny powinien powstać w przyszłym roku, instalacja urządzeń ma zacząć się w 2011 roku, a zakończenie budowy ŁRST planowane jest na 2013 rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)