Su‑75 nie budzi zainteresowania. Rosja robi wszystko, by to zmienić
Na początku lutego rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS przekazała, powołując się na doniesienia Rostec, że rosyjski myśliwiec Su-75 (LTS Checkmate) przeszedł zmiany techniczne, które pozwoliły zoptymalizować jego koszty. W ten sposób Moskwa próbuje zwiększyć swoje szanse na znalezienie partnera, który będzie chciał uczestniczyć w programie rozwoju tej maszyny. Przypominamy, czym jest Su-75.
05.02.2024 | aktual.: 26.07.2024 08:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Firma United Aircraft Corporation należąca do firmy Rostec otrzymała informację zwrotną od potencjalnych nabywców dotyczącą projektu Checkmate. Oprócz otrzymania dodatkowych wymagań, zgłaszanych przez potencjalnych nabywców, podjęto próbę optymalizacji kosztów i przeanalizowania niektórych rozwiązań technicznych. Pozwoliło to zwiększyć konkurencyjność i atrakcyjność komercyjną, a także zmniejszyć ryzyko techniczne podczas tworzenia tego jednosilnikowego samolotu produkcji krajowej" – miał przekazać Rostec.
Serwis The EurAsian Times zwraca uwagę, że podejmowane działania mogą być sposobem na zwiększenie zainteresowania Indii udziałem w rozwoju myśliwca Su-75. Kreml już w 2023 r. podczas wystawy Aero India próbował przekonać Delhi, aby kraj dołączył do programu.
Indie, pamiętając o problemach z programem PAK FA (budową myśliwca Su-57), w ramach którego pojawiły się niezgodności dotyczące transferu technologii i specyfikacji maszyny, nie wyraziły większego zainteresowania dołączeniem do programu rozwoju Su-75. Zwłaszcza że Delhi pracuje nad własnym myśliwcem piątej generacji AMCA, a Rosja nie wyprodukowała jeszcze ani jednego prototypu Su-75.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Su-75 (LTS Checkmate) - rosyjski myśliwiec piątej generacji
Su-75 (LTS Checkmate) to lekki, rosyjski samolot myśliwski 5. generacji. Projekt oraz makieta maszyny po raz pierwszy ujrzały światło dzienne w 2021 r. podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS 2021. Rosjanie zapowiadali wówczas, że myśliwiec budowany w technologii stealth zapewni wysoką wydajność i niskie koszty operacyjne w przeliczeniu na godzinę. Planowali też, że Su-75 swój pierwszy lot odbędzie w 2023 r., a seryjna produkcja maszyny ruszy w 2026 r. Myśliwiec miał być produkowany dla rosyjskich sił zbrojnych i na eksport. Program rozwoju rosyjskiego myśliwca piątej generacji ma jednak poważne opóźnienia, a zainteresowanych jego zakupem na razie brak.
Z dostępnych informacji wynika, że Su-75 Checkmate to maszyna zdolna do latania z prędkością 1,8 Macha, której zasięg operacyjny wynosi ok. 2800 km. Według Aviation Week jej maksymalna masa startowa wynosi 26 ton, co uwzględnia możliwość przenoszenia 7400 kg ładunku bojowego. Jak donosił już Łukasz Michalik, dziennikarz WP tech, zdaniem Rosjan Su-75 będzie zdolny do działania w warunkach silnych zakłóceń WRE (walki radioelektronicznej) i atakowania wielu celów jednocześnie.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski