ycipk-4hchtv

Już nie będzie nowych Su-27. Rosjanie zakończyli produkcję legendarnego "Flankera"

Rosyjskie przedsiębiorstwo Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia Jurija Gagarina przestaje produkować legendarne maszyny Su-27. W ciągu blisko 42 lat powstało aż 800 różnych wersji myśliwca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Su-27 to jeden z najszybszych samolotów świata
Su-27 to jeden z najszybszych samolotów świata (Wikimedia Commons CC0)
ycipk-4hchtv

Pierwsze seryjnie produkowane Su-27 wyjechały z fabryki w 1984 roku. W grudniu trafiły już do służby w pułku myśliwskim stacjonującym w pobliżu Komsomolska nad Amurem. Rok później okazały się być wielkim sukcesem i trafiały do kolejnych jednostek.

Tymczasem w marcu 2019 roku zakończył się epizod Su-27. Myśliwiec nazywany przez NATO "Flankerem" doczekał się ponad 800 różnych wersji. Ostatnią wyprodukowaną była Su-27SM3 oraz jej modyfikacja - Su-27P/S.

Ostatecznie tych najnowocześniejszych samolotów jest w służbie zaledwie 22 sztuki. Wszystkie stacjonują w Krymsku w Kraju Krasnodarskim i podlegają 4. Armii Lotniczej Południowego Okręgu Wojskowego.

ycipk-4hchtv

Su-27 są myśliwcami przechwytującymi. Po dziś dzień jest to ich najczęstsze zastosowanie. Szczególnie ze względu na nasilające się zwiady prowadzone przez Stany Zjednoczone. 7 marca kolejny już raz miało miejsce właśnie takie zdarzenie. Su-27 był zmuszony przechwycić amerykański samolot zwiadowczy RC-135.

Su-27 powstał jako odpowiedź na amerykański ciężki myśliwiec przewagi powietrznej McDonnel Douglas F-15 Eagle. W momencie budowy był najbardziej zaawansowanym technologicznie statkiem powietrznym, jaki powstał w ZSRR. Wymagania, które postawiło wojsko przed konstruktorami samolotu były tak wygórowane, że z jego projektu zrezygnował Paweł Suchoj, jednak zadania podjęli się konstruktorzy pracujący w jego biurze. Wynikiem ich prac był Su-27 osiągający prędkość 2450 km/h.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: WP Express: Święto graczy komputerowych w Katowicach:

ycipk-4hchtv
ycipk-4hchtv
ycipk-4hchtv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4hchtv