Stron WWW ponad dwa razy więcej niż gwiazd w naszej galaktyce

Stron WWW ponad dwa razy więcej niż gwiazd w naszej galaktyce
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

28.07.2008 16:00, aktual.: 28.07.2008 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Google ogłosiła, że liczba unikalnych adresów URL wykrytych przez tę wyszukiwarkę przekroczyła poziom biliona ( 1 i 12 zer, lub 10 do potęgi 12 ). Co więcej, z każdym dniem Internet rozrasta się o kolejne miliardy stron.

Wiadomość tę przekazali dwaj inżynierowie oprogramowania z Google, Jesse Alpert i Nissan Hajaj, w oficjalnym blogu Google. Jak Google znalazło te wszystkie strony? "Zaczynamy od zestawu połączonych ze sobą stron początkowych i podążamy śladem każdego z umieszczonych na nich linków do nowych stron. Potem śledzimy łącza na tych nowych stronach do kolejnych stron i tak dalej, aż otrzymamy ogromną listę linków. W rzeczywistości znaleźliśmy nawet więcej niż bilion indywidualnych linków, ale nie każdy z nich prowadzi do unikalnej strony. Wiele stron posiada liczne adresy URL z dokładnie tą samą zawartością bądź też adresy będące swoimi automatycznie wygenerowanymi kopiami. Nawet po usunięciu duplikatów otrzymaliśmy bilion unikalnych adresów URL, a liczba indywidualnych stron rośnie z każdym dniem o kilka miliardów" - piszą pracownicy Google'a.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Alpert i Hajaj nie omieszkali przy tym pochwalić się jakością swoich systemów wyszukiwawczych. "Nie indeksujemy każdej z tego biliona strona - wiele z nich jest do siebie podobnych, lub zawiera treści generowane automatycznie. To nie jest zbyt użyteczne dla poszukujących. Jednak jesteśmy dumni z posiadania najbardziej kompleksowego indeksu ze wszystkich wyszukiwarek, a nasz cel zawsze polegał na indeksowaniu wszystkich danych na świecie" - czytamy we wspomnianym wpisie.

Od czasu, gdy Google prezentowało publicznie informacje o rozmiarze swojego indeksu, minęło już nieco czasu, temat ten zresztą wywoływał zwykle kontrowersje ( zwłaszcza konkurencyjne firmy podawały te wyniki w wątpliwość ). Gdy okazało się, że większość użytkowników otwiera nie więcej niż dwie strony z podanych wyników wyszukiwania, temat pojemności indeksu wyszukiwarki przestał być tak emocjonujący. Ciekawe, czy i tym razem informacja ta spowoduje kontrakcję innych firm z branży wyszukiwarek, np. Yahoo czy Microsoftu.

Dla wyjaśnienia tytułu niniejszego artykułu dodajmy, że liczbę gwiazd w Galaktyce Ziemi, czyli Mlecznej Drodze, szacuje się na 200 - 400 miliardów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)