Strefa tropikalna rozszerza się. Naukowcy znają przyczynę
Naukowcy od 15 lat obserwują, że brzegi strefy międzyzwrotnikowej rozszerzają się w kierunku biegunów na regiony takie jak Morze Śródziemne, południowa Australia i południowa Kalifornia. Teraz nareszcie mają pewność co do przyczyny tego zjawiska.
Tropiki to część kuli ziemskiej, która otrzymuje najwięcej światła słonecznego przez cały rok, charakteryzuje się wysokimi średnimi temperaturami i dużymi opadami. Jednak w przeciwieństwie do ich bujnego "wnętrza", brzegi tego regionu są bardzo suche.
To właśnie te suche obszary rozszerzają się. Co ciekawe, w większym stopniu dzieje się to na półkuli południowej niż północnej. Naukowcy postanowili dokładnie sprawdzić, co napędza ten trend.
Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE
To nasze działania
W nowym badaniu opublikowanym w Journal of Geophysical Research stwierdzono, że ekspansja ta jest spowodowana głównie ociepleniem oceanów, za którym stoją z kolei zmiany klimatu. Natomiast za większe rozszerzenie strefy na półkuli południowej, odpowiada większa powierzchnia oceanów, która się na niej znajduje.
Nowe odkrycia dostarczają jak dotąd najbardziej wyraźnych dowodów na to, że rozszerzanie się strefy jest napędzane przez antropogeniczne zmiany klimatu. O ile ich naturalne długofalowe wahania również przyczyniają się do obserwowanych trendów, to taki stopień zmian nie byłby w tym momencie możliwy bez działania człowieka.