Trwa ładowanie...
d13tluh

Sterylizowane koty i sztuczna sowa. Polski fact checker zaczął pracę

Polski oddział francuskiej agencji prasowej AFP zaczął pracę jako fact checker na polskim Facebooku. AFP weryfikuje posty i informacje, które szybko zyskują popularność. Na pierwszy ogień AFP w Polsce wzięła dwa wpisy o zwierzętach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
AFP zaczęła weryfikować posty na Facebooku
AFP zaczęła weryfikować posty na Facebooku (sprawdzam.afp.com)
d13tluh

Na pierwszym zdjęciu, udostępnionym m.in. przez stronę "Sok z Buraka", widnieje sowa siedząca na ściętym pniu. Podpis pod zdjęciem sugeruje, że jest to efekt wycinki lasu pod przekop Mierzei Wiślanej. Biorąc pod uwagę, że "Sok z Buraka" zajmuje się krytyką partii PiS, można wnioskować, że post ma atakować rząd za decyzję. Pochodzenie zdjęcia odkryli internauci jeszcze przed interwencją AFP. W komentarzu użytkownik Igor Subocz wkleił link do oryginalnego zdjęcia.

Sowa siedziąca na pniu ściętego drzewa jest sztuczna i została umieszczona tam specjalnie. Nie tylko więc samo zdjęcie nie jest całkiem prawdziwe, ale także jego kontekst został zupełnie przekłamany.

d13tluh

Drugim sprawdzonym przez AFP Polska postem są "koty wykorzystywane do testowania kosmetyków". Zdjęcie udostępnił profil "Vegan Energy" z podpisem sugerującym, że przedstawia proces testowania kosmetyków na zwierzętach. Koty wyglądaja na uśpione i są przywiązane do stołów. W rzeczywistości zdjęcie przedstawia zabieg sterylizacji kotów i przygotowania ich do adopcji. Była to część akcji "adopt-a-thon" zorganizowanej przez studentów z Uniwersytetu Florydy. W podobnym kontekście zdjęcie było wykorzystywane już wcześniej.

Zobacz: Tajna broń Amerykanów ma zabijać terrorystów

AFP Polska jest w tej chwili jedynym oficjalnym weryfikatorem (fact-checker) pracującym dla polskojęzycznego Facebooka. Pracownicy AFP sami wybierają posty, które weryfikują bazując na ich popularności.

d13tluh

Podziel się opinią

Share
d13tluh
d13tluh
Więcej tematów