Sterowanie pogodą? Arabia Saudyjska znalazła sposób

Sterowanie pogodą? Arabia Saudyjska znalazła sposób

Arabia Saudyjska planuje zasiewać chmury
Arabia Saudyjska planuje zasiewać chmury
30.04.2022 11:22

Arabia Saudyjska rozpoczęła operację zasiewania chmur, której celem będzie zwiększenie ilości deszczu padającego na terenie kraju oraz zmniejszenie pustynnienia wybranych regionów kraju.

W niektórych regionach Arabii Saudyjskiej suma rocznych opadów deszczu nie przekracza 100 mm. Władze kraju chcą zwiększyć tę ilość o ok. 10-20 proc. i w tym celu właśnie uruchomiono operację zasiewania chmur w wybranych regionach. Na początek będą to: stolica kraju - Rijad, oraz prowincje al-Kassim i Ha’il.

Rząd ma nadzieję na powstrzymanie pustynnienia regionów oraz w dłuższej perspektywie lepsze przystosowanie się do postępujących zmian klimatycznych. W jaki sposób jednak chce to osiągnąć?

Zasiewanie chmur może przebiegać na różne sposoby. Jednym z nich jest wprowadzanie do chmur substancji chemicznych, na przykład w postaci cząsteczek jodku srebra wokół których gromadzą się krople wody. Tym sposobem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia opadów.

Narodowe Centrum Meteorologii w Arabii Saudyjskiej poinformowało, że pierwsze loty mające zrealizować plan odbędą się już wkrótce. Postęp operacji będzie jednak aktualizowany co kwartał, a więc dopiero za kilka miesięcy dowiemy się, czy naukowcom udało się osiągnąć sukces.

Środowisko naukowe nie jest jednak przekonane, co do długofalowych skutków "sterowania pogodą". Zasiewanie chmur było już stosowane w Związku Radzieckim, a obecnie podobne badania prowadzone są w Chinach i USA. Co więcej, Chiny do 2025 roku zadeklarowały, że będą dysponować rozwiniętym systemem do sterowania pogodą. Kontrowersji wokół takich rozwiązań jest sporo, ale pewne jest, że naukowcy nie zaprzestaną szukania sposobów na łagodzenie skutków zmian klimatycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)