Stawki opłat za połączenia między operatorami (MTR) - z problemami

Stawki opłat za połączenia między operatorami (MTR) - z problemami

Stawki opłat za połączenia między operatorami (MTR) - z problemami
Źródło zdjęć: © SonyEricsson
25.02.2009 18:57, aktualizacja: 26.02.2009 10:45

Na razie tylko PTC, przynajmniej teoretycznie, ma taniej do innych operatorów, a P4 w ogóle nie obniży swoich MTR-ów w tym półroczu. Kolejna tura obniżek już na początku lipca.

*Na razie tylko PTC, przynajmniej teoretycznie, ma taniej do innych operatorów, a P4 w ogóle nie obniży swoich MTR-ów w tym półroczu - wynika z informacji TELEPOLIS.PL. Kolejna tura obniżek już na początku lipca. *

Teoretycznie stawka MTR (ang. _ Mobile Termination Rate _), czyli opłata, jaką operator pobiera za terminowanie (przyjęcie) minuty ruchu do swojej sieci, wynosi od nowego roku 0,2162 zł w sieci Centertela, Polkomtela oraz PTC. Jednak z racji tego, że operatorzy sami nie dostosowali umów do wytycznych UKE, Urząd narzucił (bądź wkrótce narzuci) im to swoją decyzją. Na razie uzyskała to PTC, więc tylko ona mogłaby płacić Polkomtelowi i Centertelowi taką stawkę. W tej chwili jednak wszyscy płacą sobie "starą", zeszłoroczną stawkę w wysokości 0,3387 zł. Będzie tak najprawdopodobniej przez najbliższe kilka tygodni, czyli do momentu wydania przez UKE decyzji obejmujących wszystkich graczy na rynku, kiedy to operatorzy przestaną w końcu zwlekać z odbiorem pism.

Stawka MTR P4 pozostała na niezmienionym poziomie. W przeciwieństwie do "wielkiej trójcy", która ma jedną, stałą stawkę niezależną od pory dnia, stawka czwartego operatora taka nie jest. W okresie T1 (dni robocze od 8 do 18) jest to 0,65 zł, w okresie T2 (dni robocze od 18 do 8) jest to 0,44 zł, zaś w okresie T3 (weekendy i dni wolne od pracy całą dobę) jest to 0,40 zł.

Kolejne tury obniżek MTR-ów dla trójki operatorów będą miały miejsce co pół roku, aż do 1. lipca 2013 roku do poziomu 0,11 zł. Jednak wszystkie, poza najbliższą, lipcową, są ciągle jeszcze planem, a nie decyzją UKE i ciągle mogą ulec zmianie, w zależności od kursów walut, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na koszty świadczenia usług przez operatorów, oraz od tego, jak te stawki będą kształtować się w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z wytycznymi UKE, dysproporcje między starymi i nowymi operatorami będą zmniejszać się stopniowo, aż do 1. stycznia 2014 roku, kiedy stawki zrównają się. Np. 1. lipca tego roku dysproporcja może wynosić maksymalnie 141%, zaś 1. stycznia 2010 roku - już tylko 126%.

Jak wynika z informacji TELEPOLIS.PL, P4 zamierza się dostosować do tych wytycznych i - podobnie jak trzej najwięksi operatorzy - zastosować jedną stawkę bez względu na porę dnia. Oznacza to, że kiedy 1. lipca stawka MTR w Centertelu, Polkomtelu i PTC będzie wynosić 0,1677 zł, w P4 będzie ona mogła wynosić nie więcej niż 0,4042 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)