Startuje System Ostrzegania Pogodowego dla Żeglarzy

Startuje System Ostrzegania Pogodowego dla Żeglarzy

22.04.2008 17:15, aktual.: 22.04.2008 18:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mazurskie WOPR i Plus poinformowały o uruchomienie specjalnego Systemu Ostrzegania Pogodowego dla Żeglarzy. System będzie działał od 1 maja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Celem Systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie poprzez monitorowanie i szybkie powiadamianie o warunkach pogodowych, a zwłaszcza alarmowanie o zagrożeniach związanych ze zbliżającymi się nawałnicami i szkwałami. Dzięki zintegrowanemu systemowi dane, zwłaszcza te alarmujące, są przekazywane z odpowiednim wyprzedzeniem w formie komunikatów alarmowych i wyświetlane na specjalnych tablicach zlokalizowanych w wybranych mazurskich portach i przystaniach. Kolejnym etapem funkcjonowania Systemu będzie powiadamianie o zagrożeniach za pośrednictwem alarmowych SMS-ów.

System Ostrzegania Pogodowego dla Żeglarzy zbiera informacje pogodowe za pośrednictwem automatycznych stacji meteo rozmieszczonych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz serwisów pogodowych. Następnie informacje pogodowe są przetwarzane i na bieżąco przekazywane na specjalnych tablicach zlokalizowanych w kluczowych miejscach szlaku żeglarskiego. Tablice są zdalnie sterowane przez sieć Plus. W przypadku zagrożenia pogodowego na tablicach są wyświetlane komunikaty alarmowe informujące o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ponadto informacje pogodowe będą przekazywane za pośrednictwem strony internetowej Mazurskiego WOPR. W planach jest także uruchomienie specjalnego serwisu informacyjnego SMS o warunkach pogodowych oraz powiadamiania alarmowego SMS-ami o niebezpieczeństwie.

Równie ważnym elementem Systemu Ostrzegania Pogodowego dla Żeglarzy będzie dodatkowe wyposażenie wszystkich łodzi ratowniczych Mazurskiego WOPR w osprzęt umożliwiający podjęcie działań ratunkowych niezależnie od pogody (kamera termowizyjna, radar, echosonda nawigacyjna). Dodatkowe wyposażenie będzie działało w oparciu o system GPS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)