Start misji z Uznańskim-Wiśniewskim odwołany. Nie wiadomo, co dalej
Planowana na środę 11 czerwca misja Axiom-4, która miała zabrać polskiego astronautę Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, została odwołana. Jako przyczynę podano wykryty wyciek ciekłego tlenu (LOx) z pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.
"Rezygnujemy z jutrzejszego startu Falcon 9 misji Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, by dać dodatkowy czas dla zespołów SpaceX, by naprawiły wyciek LOx zidentyfikowany podczas inspekcji po próbie statycznej boostera" - napisała firma SpaceX w komunikacie na platformie X.
Start misji Axiom-4 odwołany
Nowy termin startu zostanie podany po wykonaniu koniecznych napraw. Obecnie jest on nieznany.
Start misji z Kennedy Space Center na Florydzie został przełożony już po raz czwarty. Ostatnie plany zakładały, że rakieta ma wystartować w środę 11 czerwca o godzinie 14 czasu polskiego, podczas gdy pierwotnie mówiono o 29 maja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceprezes SpaceX, William Gerstenmaier, już w poniedziałek 9 czerwca informował o wycieku ciekłego tlenu, który jest używany do utleniania paliwa rakietowego. Zapewniał jednak wtedy, że pracownicy firmy szybko poradzą sobie z naprawą. We wtorek 10 czerwca dr Aleksandra Bukała, kierowniczka polskiej misji IGNIS, przekazała z kolei, że SpaceX informował o rozwiązaniu problemów technicznych.
Poprzednie opóźnienia startu były spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w tym zbyt silnymi wiatrami w wyższych warstwach atmosfery na trasie lotu rakiety. Prognozy zaczęły się poprawiać, a we wtorek 10 czerwca raport meteorologiczny Sił Kosmicznych USA wskazywał na 15-procentowe ryzyko wystąpienia warunków niekorzystnych dla startu. Na czwartek 12 czerwca ten sam raport przewiduje 25-procentowe ryzyko, głównie z powodu opadów deszczu i zachmurzenia. Podobne warunki prognozowane są na piątek 13 czerwca.
Bukała poinformowała, że misja posiada wszystkie niezbędne zgody na start do 15 czerwca. Jednak według ostatnich zapowiedzi przedstawicieli NASA, w praktyce okno startowe jest otwarte do końca miesiąca.