Starożytna kopalnia odkryta w podwodnych jaskiniach Meksyku. Może być najstarszą w obu Amerykach

Starożytna kopalnia odkryta w podwodnych jaskiniach Meksyku. Może być najstarszą w obu Amerykach
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

08.07.2020 11:40, aktual.: 08.07.2020 12:10

Naukowcy uważają, że podziemna kopalnia ochry sprzed 12 tys. lat to najprawdopodobniej najstarszy obiekt tego typu w obu Amerykach. Kryje w sobie liczne starożytne artefakty, które mogą być ważną wskazówką dotyczącą naszych przodków.

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie pochwalili się odkryciem najstarszej znanej kopalni w obu Amerykach, w której około 12 tys. lat temu wydobywano ochrę. Ten naturalnie występujący proszek, zawierający pigment, odgrywał bardzo ważną rolę w starożytnych paleoindiańskich rytuałach i zwyczajach. Badanie zostało opublikowane na łamach "Science Advances".

Podwodnej jaskinie są pełne tajemnic

- Podwodne jaskinie są jak kapsuła czasu – powiedział nurek i mikropaleontolog Ed Reinhardt, uczestniczący w badaniu.

Podczas nurkowania w 2017 roku Reinhardt i jego współpracownicy badali jaskinie wzdłuż wschodniej linii brzegowej Quintana Roo w Meksyku. Jaskinie w tym regionie zawierają szczątki szkieletów starożytnych ludzi oraz liczne przedmioty, które wykorzystywali w życiu codziennym. Ich obecność w tym miejscu wskazuje na to, że tysiące lat temu poziom morza był niższy, a jaskinie suche i dostępne.

Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, dlaczego starożytni ludzie wybierali głębokie i często niebezpieczne labirynty jaskiń jako miejsce zamieszkania. Ostatnie odkrycia rzucają jednak nowe światło na całą sprawę.

- Krajobraz jaskini został zauważalnie zmieniony, co budzi w nas przekonanie, że prehistoryczni ludzie wydobyli z niej tony ochry – powiedział nurek i archeolog Fred Devos z Centrum Badawczego Quintana Roo Aquifer System (CINDAQ) w Meksyku.

W jaskiniach badacze znaleźli szereg dowodów na prehistoryczne działania wydobywcze, w tym narzędzia do kopania czy złoża wydobywcze ochry. Ich zdaniem wydobycie trwało przez blisko 2 tys. lat - od 12 000 do 10 000 lat temu.

Miejsca, zwane La Mina, Camilo Mina i Monkey Dust, mogą być najstarszymi znanymi przykładami wydobywania ochry w obu Amerykach. Zespół uważa jednak, że eksploracja jaskiń i wydobycie ochry w regionie mogą być jeszcze starsze. Zgromadzone materiały sugerują ich rozpoczęcie około 12,8 tys. lat temu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)