Starożytna kopalnia odkryta w podwodnych jaskiniach Meksyku. Może być najstarszą w obu Amerykach

Starożytna kopalnia odkryta w podwodnych jaskiniach Meksyku. Może być najstarszą w obu Amerykach
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

08.07.2020 11:40, aktual.: 08.07.2020 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy uważają, że podziemna kopalnia ochry sprzed 12 tys. lat to najprawdopodobniej najstarszy obiekt tego typu w obu Amerykach. Kryje w sobie liczne starożytne artefakty, które mogą być ważną wskazówką dotyczącą naszych przodków.

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie pochwalili się odkryciem najstarszej znanej kopalni w obu Amerykach, w której około 12 tys. lat temu wydobywano ochrę. Ten naturalnie występujący proszek, zawierający pigment, odgrywał bardzo ważną rolę w starożytnych paleoindiańskich rytuałach i zwyczajach. Badanie zostało opublikowane na łamach "Science Advances".

Podwodnej jaskinie są pełne tajemnic

- Podwodne jaskinie są jak kapsuła czasu – powiedział nurek i mikropaleontolog Ed Reinhardt, uczestniczący w badaniu.

Podczas nurkowania w 2017 roku Reinhardt i jego współpracownicy badali jaskinie wzdłuż wschodniej linii brzegowej Quintana Roo w Meksyku. Jaskinie w tym regionie zawierają szczątki szkieletów starożytnych ludzi oraz liczne przedmioty, które wykorzystywali w życiu codziennym. Ich obecność w tym miejscu wskazuje na to, że tysiące lat temu poziom morza był niższy, a jaskinie suche i dostępne.

Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, dlaczego starożytni ludzie wybierali głębokie i często niebezpieczne labirynty jaskiń jako miejsce zamieszkania. Ostatnie odkrycia rzucają jednak nowe światło na całą sprawę.

- Krajobraz jaskini został zauważalnie zmieniony, co budzi w nas przekonanie, że prehistoryczni ludzie wydobyli z niej tony ochry – powiedział nurek i archeolog Fred Devos z Centrum Badawczego Quintana Roo Aquifer System (CINDAQ) w Meksyku.

W jaskiniach badacze znaleźli szereg dowodów na prehistoryczne działania wydobywcze, w tym narzędzia do kopania czy złoża wydobywcze ochry. Ich zdaniem wydobycie trwało przez blisko 2 tys. lat - od 12 000 do 10 000 lat temu.

Miejsca, zwane La Mina, Camilo Mina i Monkey Dust, mogą być najstarszymi znanymi przykładami wydobywania ochry w obu Amerykach. Zespół uważa jednak, że eksploracja jaskiń i wydobycie ochry w regionie mogą być jeszcze starsze. Zgromadzone materiały sugerują ich rozpoczęcie około 12,8 tys. lat temu.