Starlinki przelecą dwa razy. "Kosmiczny pociąg" w niedzielę nad Polską
Kolejny wieczór z przelotami Starlinków nad naszymi głowami. W niedzielę, 15 października "kosmiczny pociąg" Elona muska pojawi się aż dwa razy. Przelatujące satelity Starlink powinny być widoczne praktycznie w całym kraju. Jest to jednak uzależnione od panujących warunków pogodowych. Podpowiadamy, o której godzinie należy ich wypatrywać.
Starlink wciąż nad Polską
Serwis Nocne Niebo donosi, że w niedzielę, 15 października będziemy mogli zobaczyć Starlinki dwa razy. Pierwszy przelot rozpocznie się o godz. 18:53. Satelitów od firmy SpaceX należy wypatrywać na zachodnim niebie. Drugi z przelotów będzie widoczny o godz. 20:27. Nasze oczy również powinniśmy skierować nad zachodni horyzont. Nocne Niebo zaznacza, że przelot potrwa sześć minut, a jego wysokość "osiągnie 20 stopni ponad horyzontem", co gwarantuje dobrą widoczność.
Należy jednak pamiętać, że dobre warunki do obserwacji "kosmicznego pociągu" Elona Muska są nierozerwalnie związane z panującymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi m.in. o poziom zachmurzenia nieba. Satelity Starlink powinny być widoczne gołym okiem, ale dla lepszych doświadczeń można skorzystać z amatorskich teleskopów. Warto również udać się w miejsca oddalone od miejskich świateł, które często wpływają na jakość obserwacji zjawisk astronomicznych.
Starlink - satelitarna konstelacja od SpaceX
Starlink to satelitarna konstelacja tworzona przez SpaceX, jedną z firm należących do Elona Muska. Miliarder ma ambicję zapewnić szybki i niezawodny internet w każdym miejscu na Ziemi, również tam, gdzie standardowe rozwiązania są trudno dostępne. Przykładem są obszary wiejskie czy w miejsca ze słabo rozwiniętą infrastrukturą sieciową. W związku z tym regularnie wysyła na orbitę kolejne satelity Starlink. Według danych prezentowanych przez serwis satellitemap. space na orbicie znajduje się obecnie ponad 5 tys. satelitów Starlink i ok. 4,2 tys. z nich pozostaje aktywnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski