Starlink nad Polską. Jak oglądać kosmiczne show Elona Muska?

Starlink nad Polską. Jak oglądać kosmiczne show Elona Muska?

Kosmiczny pociąg Elona Muska nad Polską
Kosmiczny pociąg Elona Muska nad Polską
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ismail Duru/Anadolu Agency
Karolina Modzelewska
16.05.2021 10:04

W niedzielę wieczorem będziemy mieli kolejną okazję do podziwiania satelitów Starlink nad Polską. Elon Musk, twórca SpaceX i Tesli na 16 maja polskiego czasu zaplanował start rakiety Falcon 9, która wyniosła urządzenia na niską orbitę okołoziemską. Podpowiadamy, gdzie i jak oglądać kosmiczne show miliardera.

Po raz pierwszy kosmiczny pociąg od Elona Muska pojawił się na polskim niebie tydzień temu, co wywołało niemałe zainteresowanie wśród Polaków. Przelot Starlinków na żywo chcieli zobaczyć zarówno znawcy, jak i zwykli obserwatorzy nocnego nieba. Kolejna taka okazja będzie miała miejsce w niedzielę 16 maja.

Starlink nad Polską. Kiedy oglądać?

Kolejna misja Starlink rozpoczeła się około godziny 00:54 polskiego czasu. Kosmicznego pociągu Elona Muska można było wypatrywać 20 minut po starcie, czyli o godzinie 1:14. Wówczas nad naszym krajem pojawiła się rakieta Falcon 9, poruszająca się z zachodu w kierunku południowo-zachodnim.

Falcon 9 wyniósł na orbitę kolejną serię, składającą się z 52 satelitów Starlink. Jak czytamy na facebookowej stronie Karola Wójcickiego "Z głową w gwiazdach", dzisiaj wieczorem możemy spodziewać się najlepszej widoczności urządzeń od miesięcy. Należy ich wypatrywać o godzinie 21:54, 23:34 oraz 1:14.

Pierwszy przelot Starlink nad Polską odbędzie się pomiędzy 21:54 - 22:07. Satelity pojawią się nad zachodnim horyzontem, przelecą w okolicach konstelacji Raka, później będą widoczne na północnej części nieba i w okolicach Wielkiego Wozu.

Drugiego przelotu możemy się spodziewać pomiędzy 23:34 – 23:48. Satelity ponownie pojawią się nad zachodnim horyzontem i będą zmierzały w kierunku zenitu. Później pojawią się w pobliżu Wielkiej Niedźwiedzicy i podążą w kierunku wschodnim. Ostatni, trzeci przelot rozpocznie się o 1:14, a zakończy około 1:20. Będzie jednak widoczny tylko przez połowę nieba.

Starlink nad Polską: Jak oglądać?

Jak znaleźć Starlinki na niebie? Należy wypatrywać jasnej, świetlistej linii, która będzie wyróżniać się na nocnym niebie (jeśli wystąpią sprzyjające warunki pogodowe). Przelot Starlink nad Polską można oglądać również na YouTube i Facebooku. Wiele grup, w tym "Z głową w gwiazdach" czy "Nocne niebo" organizują transmisje live z wydarzenia i wspólnego oglądanie.

To nie koniec atrakcji na niedzielny wieczór. Nad Polską pojawi się również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, której można wypatrywać około 22:54.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)