Sprzedajesz komputer lub dysk? Twoje pliki da się odzyskać
25.03.2019 13:22, aktual.: 25.03.2019 13:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Klikasz "usuń", a potem "opróżnij kosz"? Jeśli tak pozbywaliście się swoich danych sprzedając lub oddając dysk twardy, to wiedzcie, że wasze pliki nadal mogą być dostępne dla nowych właścicieli.
Używane dyski pełne są plików należących do byłych użytkowników - przestrzega Niebezpiecznik. Serwis opisuje badanie, które przeprowadził Josh Frantz, specjalista związany z firmą Rapid7.
Ekspert odkupił od firm używane na nośniki. Za 600 dolarów wszedł w posiadanie 41 komputerów, 27 dysków zewnętrznych, 11 twardych dysków i 6 telefonów.
Josh Frantz pobrał ze starego sprzętu ponad 200 tys. obrazów i ponad 150 tys. e-maili - pisze Niebezpiecznik o wynikach analizy.
To bardzo dużo. Ale koszt całej operacji też był duży. Specjaliści zwracają uwagę na to, że zwykła kampania phishingowa również mogłaby pozwolić zdobyć dostęp np. do maili, a co za tym idzie - poufnych danych. Wystarczyłaby socjotechnika, a nie portfel wypchany dolarami.
A jeżeli ktoś nie chce się męczyć, to sporo danych kupi w darknecie, za dużo mniejsze pieniądze.
Nie zmienia to jednak faktu, że prywatne dane są na wyciągnięcie ręki - wystarczy kupić używany sprzęt, by wejść w ich posiadanie. Analizy specjalistów nie kłamią. Podobne badania przeprowadziła firma Comparitech z naukowcami z Uniwersytetu Hertfordshire. Z oceny 200 dysków USB wynika, że z prawie 70 proc. urządzeń dało się odzyskać dane poprzednich właścicieli.
Były to m.in. firmowe dokumenty, zdjęcia, a nawet "treści nacechowane seksualnie". Czyli spokojnie dałoby się zebrać dane, za pomocą których można byłoby kogoś szantażować.
Wnioski? Jeśli chcecie mieć pewność, że materiały znikną z dysków, to albo zniszczcie sprzęt, albo wybierzcie specjalny program do usuwania plików. Niebezpiecznik sugeruje, aby nie ufać sprzedawcom używanych urządzeń, że zrobią to za nas.