Sprawdzasz, czy wiosna zostanie na dłużej? W tych pogodowych aplikacjach czai się wirus

Sprawdzasz, czy wiosna zostanie na dłużej? W tych pogodowych aplikacjach czai się wirus
28.02.2017 12:02
Sprawdzasz, czy wiosna zostanie na dłużej? W tych pogodowych aplikacjach czai się wirus
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Kolejny raz fałszywe aplikacje z wirusem próbują podszyć się pod prawdziwe. To niebezpieczne szczególnie teraz, gdy chcemy upewnić się, że nadchodzą ciepłe dni. W Google Play znaleźć można podrobione aplikacje pogodowe.

Tym razem cyberprzestępcy wzięli na cel dwie aplikacje pogodowe, znajdujące się w Google Play: Good Weather i World Weather. Mowa tu o podróbkach tych programów, stworzonych po to, by nieświadomy użytkownik je zainstalował, myśląc, że wgrywa oryginał. Tymczasem w zmodyfikowanych wersjach czai się trojan, który potrafi zablokować zainfekowany smartfon i przechwytywać wiadomości tekstowe. Co gorsza, atakuje też bankowe aplikacje, próbując przejąć dane potrzebne do logowania do rachunku bankowego - informują analitycy zagrożeń z firmy ESET.

Według analityków ESET najczęściej atakowaną wersją systemu Android były wersje 4.4 i 6.0, a liczba zainfekowanych urządzeń wynosi obecnie prawie osiem tysięcy. Choć mowa tutaj przede wszystkim o użytkownikach tureckich banków, to lepiej dmuchać na zimne. Wirusy nie przejmują się granicami.

Fałszywa aplikacja wygląda na przykład tak:

288932269690071098
Źródło zdjęć: © Eset

Jeśli więc instalowaliście ostatnio takie aplikacje jak Good Weather lub World Weather, lepiej od razu przeskanować swój telefon antywirusem.

- Dodatkowo podczas instalacji jakiejkolwiek aplikacji zwracaj uwagę na uprawnienia, do jakich aplikacja żąda dostępu. Poświęć także chwilę na przeczytanie opinii innych użytkowników – mogą oni ostrzegać, że aplikacja nie działa tak, jak powinna – radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)