Sposoby na ochłodzenie mieszkania podczas upałów

Sposoby na ochłodzenie mieszkania podczas upałów

Sposoby na ochłodzenie mieszkania podczas upałów
Źródło zdjęć: © Fotolia | tcsaba
02.07.2015 10:54

Przyszło lato a wraz z nim ciężkie do zniesienia upały. Lekarze twierdzą, że przy tak wysokich temperaturach lepiej pozostać w domu i nie wystawiać się na słońce. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy w mieszkaniu robi się tak samo gorąco, jak na zewnątrz.

_ Zaoszczędź na klimatyzacji _

Zamontowanie klimatyzacji w domu jest na pewno dobrym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Niestety w naszej szerokości geograficznej upały nie są na tyle częste, by instalacja drogiego i nie do końca przyjaznego zdrowiu urządzenia była konieczna. Jeśli zdecydujemy się na kupno klimatyzatora powinniśmy pamiętać, że sam montaż urządzenia to nie wszystko. Klimatyzator wymaga odpowiedniego serwisowania oraz czyszczenia. Powinniśmy również upewnić się czy mamy miejsce na balkonie, aby zainstalować dodatkowe urządzenie. Aby zaoszczędzić na klimatyzacji, najlepiej jest włączać ją tylko wtedy kiedy jest to konieczne.
Ewentualnie zawsze istnieje możliwość kupienia klimatyzatora przenośnego lub też wypożyczenie sprzętu w specjalnych punktach, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na nieprzyjemne nagrzane mieszkania.

_ Domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania _

Korzystając jednak z naturalnych metod mamy pewność, że są one zdrowsze dla naszego organizmu, nie wymagają zakupu oraz instalacji dodatkowych urządzeń w mieszkaniu, i co najważniejsze pozwalają sporo zaoszczędzić.

_ Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? _

Warto zacząć od prostych nawyków takich jak zamykanie okien na czas nieobecności w domu. Zapobiega to dostawaniu się ciepła do domu. Dodatkowo warto jest zasłonić okna żaluzjami lub roletami. Można również pójść o krok dalej i zamontować zewnętrzne rolety lub okiennice, które jeszcze skuteczniej zapobiegną nagrzewaniu pomieszczeń. Jeśli posiadamy balkon, a na nim suszarkę, wówczas należy zawiesić na niej prześcieradło lub koc. Dzięki temu promienie słoneczne zostaną zatrzymane na zewnątrz mieszkania.

Skuteczną metodą pozbycia się gorąca z mieszkania jest wietrzenie pokoi. Podczas upałów warto przebywać w takich pomieszczeniach, które mają okna i drzwi wychodzące na różne strony budynku, dzięki temu zrobimy przeciąg, co znacznie ułatwi cyrkulację powietrza. Jeśli nasze mieszkanie jest jednostronne i na dodatek usytuowane po stronie południowej wtedy najlepiej jest zamknąć wszystkie okna, aby ciepło nie wchodziło do środka. Następnie należy wprowadzić „coś”. co będzie chłodne i pochłonie energię cieplną. Oczywiście nie poleca się tutaj otwierania lodówki, ponieważ takim sposobem nie schłodzimy sobie mieszkania, a jedynie sprawimy, że nasz sprzęt popsuje się. Praktycznym rozwiązaniem jest rozwieszenie na suszarce mokrego ręcznika albo prania. Parująca woda schładza i nawilża powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu temperatura w pokoju powinna się obniżyć nawet o 3 stopnie.
_ Okna otwarte na noc _

Powinniśmy również pamiętać, aby wieczorem i na noc, miedzy 1. a 7 rano, otwierać okna. Dzięki temu do nagrzanego mieszkania zacznie wpadać chłodniejsze powietrze, co sprawi, że spokojnie przetrwamy nawet najgorętsze lato.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)