Sposób na cukrzycę: zmiana diety i ćwiczenia. Ta metoda działa na ponad połowę chorych

Nowe badania są jednoznaczne – większość chorych na cukrzycę typu 2 może się pozbyć choroby jedynie poprzez zmianę diety i rozpoczęcie regularnych ćwiczeń fizycznych. Terapia musi być intensywna i trwać przynajmniej rok.

Sposób na cukrzycę: zmiana diety i ćwiczenia. Ta metoda działa na ponad połowę chorych
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images
Oskar Ziomek

Cukrzyca typu 2 diagnozowana jest u coraz większej liczby osób i dotyka coraz młodszych ludzi, w praktyce będąc współczesną chorobą cywilizacyjną. Swego rodzaju przełomem w jej leczeniu mogą się okazać najnowsze badania sfinansowane przez Katarski Narodowy Fundusz Badawczy, z których wynika, że ponad połowa chorych może się pozbyć choroby jedynie poprzez zmianę diety i stylu życia.

Kluczowe okazują się być codzienne ćwiczenia fizyczne oraz niskokaloryczna dieta. Efektem jest szybka utrata masy ciała, co w wielu przypadkach pozwala uwolnić się od cukrzycy. Według badań, ta metoda jest skuteczna aż u 61 proc. chorych, którzy zmienili swój styl życia i odżywiania na rok. Dla porównania, w grupie osób leczących się standardowymi metodami, w tym samym czasie cukrzycy pozbyło się tylko 12 proc. badanych.

Jak skomentował dr Shahrad Taheri, główny badacz problemu, wyniki opisywanych badań "całkowicie zmieniają zasady postępowania w przypadku chorych na cukrzycę typu 2". Jak wywnioskowano, szybka utrata masy ciała na odpowiednio wczesnym etapie choroby, pozwala ją opanować, a nawet się jej pozbyć i uniknąć tym samym szeregu innych problemów, które występują w konsekwencji chorowania na cukrzycę przez całe życie. Kluczem jest tutaj położenie nacisku na szybką utratę masy ciała, zamiast na standardowe leki kontrolujące ilość cukru we krwi i cholesterol.

Opisywane badania rozpoczęły się jeszcze w 2017 roku i zostały przeprowadzone w Katarze na grupie 158 pacjentów, w większości mężczyzn. Wszyscy mieli cukrzycę typu 2 przez co najmniej 3 lata, ich średni wiek wynosił 42 lata, a średnia waga – nieco ponad 100 kilogramów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)