Społecznościówki szkodzą nastolatkom

Społecznościówki szkodzą nastolatkom
11.08.2011 15:46
Społecznościówki szkodzą nastolatkom

Naukowcy z USA stwierdzili, że stałe używanie serwisów społecznościowych jest powiązane z zaburzeniami psychicznymi u nastolatków i młodych ludzi

Naukowcy z USA stwierdzili, że stałe używanie serwisów społecznościowych jest powiązane z zaburzeniami psychicznymi u nastolatków i młodych ludzi - poinformował magazyn Computerworld.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Larry'ego Rosena, psychologa z California State University zajmował się badaniami dotyczącymi tzw. "niewolników Sieci" - młodych osób spędzających całe dnie w internecie oraz stale wykorzystujących serwisy społecznościowe.

288765189103564947

Jak stwierdzili naukowcy, przeprowadzając badanie aktywności nastolatków i młodych ludzi, używających znanego serwisu społecznościowego - Facebooka - zbyt częste korzystanie z tych serwisów można powiązać z poważnymi zaburzeniami osobowości.

Zaburzenia takie to m.in. narcyzm nastolatków, zachowania antyspołeczne oraz nieukierunkowana agresja u ludzi młodych. Osoby takie często wolą komunikację z przyjaciółmi i najbliższymi przez serwisy społecznościowe, SMS-y i komunikatory niż zwykłą rozmowę telefoniczną czy spotkania twarzą w twarz. Jak mówią nie czują się samotne, rozmawiając w Sieci o serwisach społecznościowych i używaniu urządzeń elektronicznych.

Rezultaty badań grupy Rosena przedstawione na początku sierpnia br. na konferencji American Psychological Association w Waszyngtonie, potwierdzają wyniki dwóch innych projektów badawczych prowadzonych w 201. roku. Według pierwszego nich, ankiety z sierpnia 2010 dotyczącej spędzania czasu w Sieci, 57 proc. ankietowanych młodych kobiet stwierdziło, iż woli komunikować się z ludźmi online, nie poprzez normalne spotkania, a 39 proc. określiło siebie jako "nałogowców Facebooka".

W drugim studium badawczym z marca 2010. dotyczącym obsesyjnych działań w internecie, 48 proc. ankietowanych uaktualniało swoje konta na Twitterze bądź Facebooku w nocy, lub natychmiast po obudzeniu się. Natomiast 19 proc. ankietowanych poniżej 25 roku życia uaktualniało swoje konta, nawet w momencie przebudzenia w środku nocy.

Jak stwierdził prof. Rosen w wypowiedzi dla Computerworld, zbyt duże zainteresowanie serwisami społecznościowymi może wywoływać negatywne zachowania, jednak nie znaczy to, że serwisy te są odpowiedzialne za zaburzenia psychiczne ich użytkowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)