Spójrz w niebo. Masz tylko dwie minuty
Nad Polskę kolejny raz nadleci kosmiczny pociąg Elona Muska. Tym razem nie będzie dużo czasu na obserwację przelotu satelitów Starlink. Będziemy mieli tylko dwie minuty na obserwację tego spektaklu.
We wtorek 29 października 2024 r. kolejny raz będziemy mieli okazję do podziwiania przelotu satelitów Starlink firmy SpaceX na polskim niebie. Tym razem satelity nie będą zbyt długo widoczne nad naszym krajem. Jak czytamy w serwisie nocneniebo.pl, na ich obserwację będziemy mieli tylko dwie minuty.
Przelot satelitów Starlink nad Polską rozpocznie się o godzinie 18:45. Jak podaje redakcja serwisu nocneniebo.pl, będziemy mieli tylko dwie minuty na obserwację przelotu. Rozpocznie się on nad zachodnim horyzontem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Starlinki osiągną maksymalną wysokość 30 stopni nad horyzontem. Ich przelot będzie widoczny niedaleko Drogi Mlecznej. Z tego względu możliwe będzie zrobienie ciekawych zdjęć, na których uchwycony zostanie nie tylko kosmiczny pociąg Elona Muska, ale także wspomniana galaktyka.
Starlinki nad Polską we wtorek
Satelity Starlink cechują się dużą jasnością, dzięki czemu łatwo jest obserwować je nawet gołym okiem. Kolejne przeloty to okazja do obserwacji podążających za sobą kolejnych satelitów, ale także do wykonania ciekawych fotografii.
Niebawem możemy spodziewać się na kolejne przeloty Starlinków nad Polską. Jak podaje redakcja serwisu nocneniebo.pl, we wtorek 29 października planowany jest start kolejnej misji Starlink G9-9. Jeśli rakieta Falcon 9 zdoła wynieść wówczas na orbitę nową grupę satelitów, możemy spodziewać się, że pojawią się kolejne okazje do obserwacji satelitów firmy SpaceX nad Polską i wykonywanie kolejnych interesujących fotografii.
Czym jest Starlink?
Starlink to konstelacja satelitów wystrzeliwana przez firmę SpaceX. Jej celem jest dostarczanie szerokopasmowego internetu na całym świecie. Projekt jest jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Elona Muska, a jego głównym celem jest zapewnienie dostępu do internetu dzięki wykorzystaniu tysięcy niewielkich satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski