Spekulacje na temat Windows 8
W Internecie pojawiły się slajdy z prezentacji będącej rzekomo dzie łem Microsoftu, a dającej wyobrażenie na temat następcy systemu Windows 7. Wynika z nich, że kolejna wersja Okien powinna – oczywiście – pracować szybciej, stabilniej i być bezpieczniejsza; Windows 8 ma też obsługiwać nowy sprzęt oraz działać na nowych urządzeniach (wśród obrazków znajdziemy nawet grafikę przedstawiającą odpowiednik maszyny Apple'a, ale zbudowanej specjalnie dla systemu Microsoftu). Jednak to wszystko tak naprawdę nie jest niespodzianką.
W Internecie pojawiły się slajdy z prezentacji będącej rzekomo dziełem Microsoftu, a dającej wyobrażenie na temat następcy systemu Windows 7. Wynika z nich, że kolejna wersja Okien powinna – oczywiście – pracować szybciej, stabilniej i być bezpieczniejsza; Windows 8 ma też obsługiwać nowy sprzęt oraz działać na nowych urządzeniach (wśród obrazków znajdziemy nawet grafikę przedstawiającą odpowiednik maszyny Apple'a, ale zbudowanej specjalnie dla systemu Microsoftu). Jednak to wszystko tak naprawdę nie jest niespodzianką.
Interesujące są natomiast slajdy sugerujące, że profile użytkowników będą tak mocno związane ze środowiskiem chmury, że –. przykładowo – rozpoczętą na pececie grę da się kontynuować na notebooku lub tablecie. Poza tym podczas logowania się do Windows można byłoby wykorzystywać mechanizm rozpoznawania twarzy.
Inny pomysł to funkcja resetująca, która w razie potrzeby potrafiłaby przywrócić stan początkowy systemu (z momentu jego instalacji) bez utraty danych i ustawień. Aplikacje nabyte w tzw. "Windows App Store" (chodzi zapewne o platformę w rodzaju apple'owskiego App Store) byłyby po takim restarcie ponownie instalowane.
Pozostaje pytanie, który z tych pomysłów zostanie faktycznie urzeczywistniony. Podczas prac nad Vistą zapowiadano ciągle nowe funkcje, które ostatecznie nie pojawiły się w systemie; najbardziej znanym przykładem jest chyba WinFS. Koncern z Redmond radykalnie zmienił wówczas politykę informacyjną: obecnie o nowej funkcji mówi się oficjalnie tylko wtedy, gdy jej pojawienie się jest już przesądzone. Znalezione w Internecie slajdy mniej przypominają opis funkcji, a bardziej rezultat burzy mózgów. Ponadto według umieszczonych na rysunkach przypisów materiały nie są przeznaczone do publicznego rozpowszechniania, więc możliwe, że nie wszystkie pomysły zostaną zrealizowane w ostatecznej wersji Windows 8 – a niewykluczone, że żaden z nich się nie urzeczywistni.
wydanie internetowe www.heise-online.pl