Trwa ładowanie...
d2hwxfs

Specjalne okulary, dzięki którym niedowidzący zobaczą świat. Stworzyli je Polacy

Osoby mające poważne problemy ze wzrokiem będą mogły zobaczyć więcej. Wszystko za sprawą aplikacji, którą stworzyli Polacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Specjalne okulary, dzięki którym niedowidzący zobaczą świat. Stworzyli je Polacy
(holoroad)
d2hwxfs

Za aplikacją stoi gdańska firma Holoroad. Zestaw wygląda jak gogle VR(wirtualnej rzeczywistości), jednak technologia bardziej przypomina rozszerzoną rzeczywistość. Z urządzenia korzystać będą mogły osoby cierpiące m.in. na retinopatię, dystrofię siatkówki i zanik nerwu wzrokowego.

- Aplikacja wyświetla obraz ze świata rzeczywistego w formie wysoko kontrastowej. Innymi słowy pokazuje świat w formie siatki w bardzo wysokim kontraście. Telefon kontrolowany jest przez niewielki dżojstik, którym ustawiać można różne funkcje, w zależności od choroby oczu. To rozwiązanie dla osób niedowidzących, które jednak widzą światło - tłumaczy Artur Stoppa, prezes zarządu spółki Holoroad, cytowany przez portal gdańsk.pl.

HoloApp to aplikacja bazująca na najnowszych technologiach mobilnych, która wykorzystując szczątkowe widzenie światła użytkownika, wyświetla w czasie rzeczywistym obraz rejestrowany przez kamerę w postaci wysokokontrastowej siatki - wyjaśniają twórcy.

d2hwxfs

Na stronie internetowej projektu możemy zobaczyć, jak widać przez takie okulary. Z perspektywy osoby zdrowej obraz może wydawać się dziwny, ale od razu nasuwa się, że widoczne są kształty. Da się rozpoznać telewizor, biurko czy schody. Dla osoby niedowidzącej to ogromna różnica.

   holoroad
(holoroad)

Zestaw składający się z dobrego telefonu i okularów kosztować ma 3990 zł. Holoroad nie są twórcami gogli, a jedynie oprogramowania, ale odpowiadają za dobrany pakiet.

Projekt firmy Holoroad nie jest odległą przyszłością. Rozwiązanie przeszło już szereg testów w ośrodku rehabilitacyjnym dla osób niedowidzących w Laskach pod Warszawą. Do sprzedaży trafić ma w ciągu miesiąca.

d2hwxfs

Podziel się opinią

Share
d2hwxfs
d2hwxfs
Więcej tematów