Specjalna, bezpieczna przeglądarka internetowa dla dzieci - BeSt

Specjalna, bezpieczna przeglądarka internetowa dla dzieci - BeSt
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.10.2012 12:58, aktual.: 04.10.2012 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co czwarty przedszkolak codziennie korzysta z internetu, najczęściej nie
towarzyszą mu w tym rodzice - wynika z badań internetu. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych użytkowników sieci Fundacji Dzieci Niczyje (FDN) przygotowała specjalną przeglądarkę BeSt.

Badania PBI/Gemius z 201. r. pokazują, że ponad dwie trzecie przedszkolaków regularnie korzysta z internetu. Średnio jednorazowo spędzają w nim 45 minut. Łukasz Wojtasik z FDN zwrócił uwagę, że co czwarty przedszkolak jest w sieci codziennie i najczęściej nie towarzyszą mu w tym rodzice.

Dlatego FDN przygotowała dwa projekty skierowane do najmłodszych internautów. Jednym z nich jest projekt edukacyjny Necio.pl, na który składają się m.in. serwis internetowy, w którym znaleźć można materiały multimedialne, gry, piosenki czy opowiadania. Te treści wprowadzają dziecko w świat komputerów i internetu oraz zapoznają je z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci. Na projekt składają się również scenariusze zajęć edukacyjnych dla przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych.

FDN przygotowała również specjalną przeglądarkę bezpiecznych stron internetowych BeSt dla dzieci w wieku od 3 do 1. lat.

Jak powiedział Marcin Sołodki z FDN, program udostępnia kilkaset stron internetowych dla dzieci, które uzyskały specjalny certyfikat bezpieczeństwa. Przeglądarka blokuje dostęp do stron spoza katalogu.

Dodał, że strony trafiają do katalogu z rekomendacji m.in. dzieci, rodziców oraz administratorów. Podkreślił, że autorzy programu otwarci są na kolejne propozycje i będą sukcesywnie poszerzać katalog, który obecnie zawiera ok. 25. pozycji pogrupowanych tematycznie.

Sołodki zwrócił uwagę, że przeglądarka ma szereg dodatkowych funkcji, np. pozwala na ograniczenie korzystania z innych programów, nie zezwala na nieautoryzowane zamknięcie.

"Przeglądarka pozwala na skuteczna ochronę dziecka, kiedy korzysta ono z sieci. To coś innego niż filtr. Pamiętajmy, że nie wszystkie treści nieodpowiednie dla dzieci są niezgodne z prawem, nie wszystkie będą zablokowane przez oprogramowanie filtrujące" - powiedział.

Przeglądarkę można pobrać bezpłatnie ze strony www.best.fdn.pl.

Obydwa projekty realizowane są w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)