SpaceX z setną misją. Elon Musk wysyła na orbitę kolejne satelity Starlink [Oglądaj na żywo]

SpaceX z setną misją. Elon Musk wysyła na orbitę kolejne satelity Starlink [Oglądaj na żywo]

18.08.2020 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX szykuje się do rozpoczęcia swojej setnej misji. Elon Musk po raz kolejny wyśle na orbitę partię satelitów systemu Starlink, służących do stworzenia sieci kosmicznego internetu. Oglądaj na żywo start rakiety Falcon 9.

18 sierpnia 2020 roku firma SpaceX przeprowadzi swoją historyczną, setną misję. O godzinie 16:31 czasu polskiego ze stanowiska SLC-40 na Przylądku Canaveral na Florydzie, w ramach 11. misji Starlink, po raz 92. wystartuje rakieta Falcon 9. Wyniesie ona na orbitę 58 satelitów systemu Starlink, które docelowo mają zapewniać dostęp do internetu na całym świecie.

Start misji możecie oglądać na żywo.

Podczas jubileuszowej misji firmy Elona Muska, rakieta zabierze ze sobą ładunek dodatkowy. Tym razem będą to trzy satelity obserwacyjne Sky Sat należące do firmy Planet Lab.

Historyczna misja SpaceX

Misja Starlink-11 (Starlink V1.0 L10) jest wyjątkowa z kilku powodów. Wspomnieliśmy już, że jest to 100. przedsięwzięcie kosmiczne firmy Elona Muska, a także 92. lot rakiety Falcon 9. Warto podkreślić, że w czasie tego startu po raz szósty zostanie wykorzystany jej pierwszy stopień.

Wcześniej brał on udział w następujących misjach: Telstar 18 VANTAGE (wrzesień 2018), Iridium-8 (styczeń 2019), Starlink-1 (maj 2019), Starlink-3 (styczeń 2020) oraz Starlink-8 (czerwiec 2020). Oznacza to, że będzie to pierwszy egzemplarz boostera, który weźmie udział w sześciu misjach orbitalnych.

Tym razem również zostanie podjęta próba odzyskania głównej części rakiety. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

SpaceX zamierza także złapać osłony ładunku rakiety Falcon 9 za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Jeżeli starania nie powiodą się, osłony zostaną wyłowione z Atlantyku.

Dotychczas w kosmos wysłano już 595 satelitów Starlink. Docelowo na orbicie ma się ich znaleźć 12 tysięcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)