SpaceX wysyła kolejne satelity Starlink na orbitę. 10. start już dzisiaj

Mimo opóźnień i przesunięć Elon Musk ma nadzieję, że w końcu uda się wystrzelić na niską orbitę kolejną porcję satelitów Starlink. SpaceX zaplanował start na 25 czerwca. Sprawdźcie, gdzie będzie można go obejrzeć.

SpaceX wysyła kolejne satelity Starlink na orbitę. 10. start już dzisiaj
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images

25.06.2020 | aktual.: 25.06.2020 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Starlink-10 to dziesiąta dedykowana misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink. Tym razem na orbitę okołoziemską zostanie wyniesionych najprawdopodobniej 60 satelitów.

Podobnie, jak poprzednie satelity, te również wyruszą w podróż na pokładzie rakiety Falcon 9. Niewielki, płaski rozmiar satelitów sprawia, że bez problemów można umieścić dużą ich liczbę na orbicie. Przypominamy, że docelowo Elon Musk chce stworzyć sieć składającą się z kilku tysięcy satelitów Starlink.

Start 10. misji będzie miał miejsce 25 czerwca o godz. 22:39 czasu polskiego. Jest to drugi wyznaczony termin dla tej misji - została ona przesunięta z 23 czerwca ze względu na niekorzystną pogodę. Start będzie można śledzić na stronie SpaceX.

W ramach tej misji na orbitę zostaną wyniesione również dwa satelity obserwacyjne Ziemi zbudowane przez firmę BlackSat. Na orbicie znajduje się już prawie 500 satelitów Starlink, a konstelacja składająca się z ponad 12 tys. obiektów ma zostać ukończona do 2027 roku.

Tak duża liczba sztucznych satelitów wzbudza oburzenie wśród astronomów. Niepokoili się, że sznur Starlink zakłóci obserwację nocnego nieba. W związki z powtarzającymi się zarzutami SpaceX usprawniło kolejne satelity Starlink, tak by emitowały jeszcze mniej światła.

Satelity Starlink ważą ok. 260 kg, są wyposażone w panele słoneczne i technologię umożliwiającą im orientację w terenie. Wszystkie satelity mają być wyposażone w osłony przeciwsłoneczne, dzięki czemu będą mniej zauważalne na nocnym niebie.

spacexelon muskstarlink
Komentarze (18)