SpaceX ogłasza nowe partnerstwo. Ma przyśpieszyć wysyłanie turystów na ISS

SpaceX ogłasza nowe partnerstwo. Ma przyśpieszyć wysyłanie turystów na ISS

SpaceX ogłasza nowe partnerstwo. Ma przyśpieszyć wysyłanie turystów na ISS
Źródło zdjęć: © East News | FR170211 AP/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska
06.03.2020 10:09

SpaceX ogłosiło w czwartek partnerstwo, którego celem jest wysłanie kilku osób na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Będzie to pierwsza komercyjna podróż w kosmos od ponad dekady. Została zaplanowana na przyszły rok.

Elon Musk podpisał umowę z Axiom Space na komercyjne podróże w kosmos. Firma ma wesprzeć SpaceX w realizacji planu wysłania kilku ochotników na ISS. Kosmiczni turyści polecą tam na pokładzie Dragon Crew pod koniec 2021 roku.

Dyrektor generalny Axiom Space, Michael Suffredini, powiedział, że lot "będzie stanowić przełomowy moment w marszu w kierunku powszechnego i rutynowego dostępu do przestrzeni kosmicznej". Suffredini nie wspomniał nic o jego cenie.

Cena komercyjnego lotu w kosmos

Koszt wystrzelenia rakiety SpaceX Falcon 9 to około 60 mln dolarów, a koszty związane z budową nowej kapsuły to kolejne 40 mln dolarów. Cały projekt może wynieść grubo ponad 100 mln dolarów. Bilety na lot w kosmos nie będą więc tanie.

Do tej pory osiem osób komercyjnie poleciało na ISS. Było to możliwe za sprawą rosyjskich rakiet Sojuz i firmy Space Adventures. Pierwszym kosmicznym turystą był Dennis Tito, który zapłacił 20 mln dolarów za ośmiogodzinny pobyt na ISS w 2001 roku. Ostatnim był założyciel Cirque du Soleil, Guy Laliberte, który na ISS poleciał w 2009 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)