Lot Starship odwołany. Najpotężniejsza rakieta w historii nie poleciała w kosmos

SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska, zaplanowała pierwszy start rakiety Starship na poniedziałek 17 kwietnia. Niestety problemy z zaworem ciśnieniowym uniemożliwiły jego przeprowadzenie. Na razie wiadomo, że lot największej obecnie na świecie rakiety kosmicznej i jednocześnie pierwszej, której wszystkie człony nadają się do ponownego wykorzystania, opóźni się o co najmniej 48 godzin.

SpaceX szykuje się do startu rakiety Starship
SpaceX szykuje się do startu rakiety Starship
Źródło zdjęć: © SpaceX
Karolina Modzelewska

Firma SpaceX pierwszy test w locie Starship, czyli rakiety nośnej wraz ze statkiem kosmicznym, zaplanowała na 17 kwietnia. Według planów start miał się odbyć w bazie Starbase w Teksasie ok. godziny 15:00 polskiego czasu. Kosmiczna firma Elona Muska podkreślała też, że w przypadku tego typu misji "harmonogram jest dynamiczny i prawdopodobnie ulegnie zmianie". Słowa okazały się prawdziwe, bo lot został przełożony. Obecnie SpaceX "pracuje nad następną dostępną możliwością" przeprowadzenia próby w locie. Chwilę przed przekazaniem tej informacji Elon Musk napisał na Twitterze: "zawór ciśnieniowy jest zamrożony, więc jeśli wkrótce nie zacznie działać, dzisiaj nie będzie startu".

Starship - wielki test rakiety Elona Muska

Na udostępnionej przez SpaceX transmisji można było zobaczyć, że blisko 120-metrowa rakieta znajdowała się już na platformie startowej, a inżynierowie przygotowywali ją do próbnego lotu. Zakładali, że jej start odbędzie w ok. 2,5-godzinnym oknie startowym. Jest to okres, w którym statek kosmiczny musi rozpocząć lot, aby trafić na właściwą trajektorię lotu i dotrzeć do wyznaczonego celu. Dla porównania warto wspomnieć, że okno startowe dla misji JUICE wynosiło zaledwie sekundę. Pomimo tak krótkiego czasu sondę udało się wysłać w kosmos w piątek 14 kwietnia. W tym wypadku pierwsza próba podjęta 13 kwietnia również zakończyła się niepowodzeniem.

Starship to w pełni nadający się do ponownego użytku system transportowy zaprojektowany do przewożenia załogi i ładunku na orbitę okołoziemską, pomocy ludzkości w powrocie na Księżyc oraz w podróżach na Marsa i dalej - wyjaśnia SpaceX.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starship - gdzie można było oglądać transmisję?

Transmisja na żywo pokazująca test w locie Starship była dostępna na oficjalnej stronie SpaceX, a także na kanale firmy na YouTube (link można znaleźć poniżej). Elon Musk już kilka dni temu na Twitterze zapowiadał, że oglądanie tego wydarzenia to gwarantowane emocje i być może szansa na zobaczenie sukcesu SpaceX.

Starship Flight Test

Na bazę Starbase w Teksasie były skierowane oczy całego świata. Z rakietą Starship wiązane są ważne plany dotyczące dalszej eksploracji kosmosu. SpaceX planuje wykorzystać ją podczas misji NASA Artemis 3 w 2025 r. Będzie to pierwsza załogowa misja lądowania na Księżycu w ramach programu Artemis. Serwis Space.com donosi też, że rakieta posłuży podczas co najmniej trzech komercyjnych lotów kosmicznych wokół Księżyca. Dodatkowo Elon Musk planuje wykorzystać Starship podczas kolonizacji Czerwonej Planety.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)