Trwa ładowanie...
d2vda7m

SpaceX może wysłać astronautów NASA na księżyc Jowisza, który potencjalnie nadaje się do zamieszkania

Falcon Heavy lub inna duża rakieta SpaceX może pomóc w realizacji misji "Europa Clipper", planowanej przez NASA. W jej ramach astronauci zostaną wysłani na lodowy księżyc Jowisza – Europę. Wielu twierdzi, że na jego powierzchni może ukrywać się kosmiczne życie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SpaceX ma szansę na realizację kolejnej misji z NASA.
SpaceX ma szansę na realizację kolejnej misji z NASA. (SpaceX)
d2vda7m

Stany Zjednoczone zwiększają nakłady na komercyjną współpracę, której głównym celem jest eksploracja kosmosu, a dokładniej mówiąc Jowisza i jego lodowego księżyca Europy. W tym celu Kongres przygotował nowy projekt ustawy. Dodatkowe środki otwierają drzwi dla firmy Elona Muska - SpaceX, a także konkurencyjnej Blue Origin, należącej do Jeffa Bezosa.

W najnowszym projekcie ustawy Kongres wspomina: „National Aeronautics and Space Administration użyje Space Launch System, jeśli będą dostępnę, w roli 10 pojazdów nośnych w misji Jupiter Europa” - czytamy w projekcie ustawy.

Nowością w treści dokumentu są słowa "jeśli będą dostępne". W przeszłości Kongres warunkował przekazanie środków na misję "Europa Clipper" wykorzystaniem przez NASA rakiet Space Launch System (SLS). Ale projekt cały czas się opóźnia i znacząco przekroczył budżet.

d2vda7m

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność.

Dlatego władze USA coraz przychylniej patrzą na SpaceX i Elona Muska, który ostatnio dowiódł, że jego rozwiązania naprawdę się sprawdzają. Chodzi tu o udany debiut rakiety Falcon Heavy i ciągłe prace nad budową większego statku kosmicznego.

Space Launch System okazuje się znacznie droższy niż to, co oferuje SpaceX. Dodatkowo wielką niewiadomą jest zakończenie budowy SLS do 2025 roku.

Projekt ustawy przewiduje ponad 400 mln dolarów dla NASA na realizację misji związanej z podbojem Jowisza. Kongres będzie nadal negocjował rzeczywiste kwoty i warunki dotyczące tego, ile NASA faktycznie otrzyma i za co. W projekcie uwzględniono również środki na misję Artemida, która zakłada wysłanie astronautów na Księżyc i z powrotem na Ziemię do 2024 roku.

d2vda7m

Podziel się opinią

Share

d2vda7m

d2vda7m
Więcej tematów