SpaceX i NASA już niedługo rozpoczną historyczny lot. W kosmos polecą doświadczeni astronauci

SpaceX i NASA już niedługo rozpoczną historyczny lot. W kosmos polecą doświadczeni astronauci30.05.2020 15:45
SpaceX i NASA już niedługo rozpoczną historyczny lot. W kosmos polecą doświadczeni astronauci
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Na pokładzie Crew Dragon podróżować będą amerykańscy astronauci - 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley. Są w optymalnym wieku na taką podróż, bo w kosmosie liczy się coś więcej niż wyjątkowa sprawność fizyczna.

Pierwszy lot miał się odbyć 27 maja, niestety zawiodła pogoda. NASA i SpaceX przełożyli historyczne wydarzenie.

Start zaplanowano na 21.22 w sobotę, 30 maja. Będzie to pierwszy start rakiety na ISS z terenu Stanów Zjednoczonych od niemal dekady. To ważny moment dla NASA, SpaceX oraz Elona Muska. Kapsuła Crew Dragon po raz pierwszy zabierze w kosmos ludzi.

SpaceX i NASA w wyjątkowej misji

Astronauci, którzy wezmą udział w misji, to 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley. Pierwszy z nich pełnił rolę specjalisty misji podczas dwóch lotów kosmicznych do ISS, w ramach misji STS-123 w 2008 roku i STS-130 w 2010. Drugi z nich był pilotem, także dwukrotnie. Hurley pełnił tę funkcję podczas misji STS-127 w 2009 roku i STS-135 dwa lata później.

Ich wiedza oraz umiejętności będą miały ogromne znaczenie dla demonstracyjnego lotu Crew Dragon.

W rozmowie z portalem Nauka w Polsce PAP, dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów wyjaśniła, dlaczego Behnken oraz Hurley zostali wybrani do tej historycznej misji. Zdaniem ekspertki osoby w wieku 40-50 lat mają najlepsze predyspozycje do lotów w przestrzeń kosmiczną.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność.

Doświadczenie oraz wiedza

"Wysoka sprawność fizyczna to jest typowy mit, jeżeli chodzi o cechy astronautek i astronautów. Nie jest prawdą, że wszyscy z nich to atleci i atletki" – przyznała w rozmowie z PAP Fogtman. Dodała, że oprócz sprawności fizycznej i zdrowia ważne są też inne cechy. Wśród nich można wymienić m.in.: " jasny umysł, doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna, dobrze rozwinięte zdolności kognitywne".

Ekspertka uważa, że osoby w wieku około 40-50 lat posiadają wymienione cechy i umiejętności w równowadze. Dzięki temu zyskują przewagę nad młodszymi, ale i dużo starszymi astronautami. Dodatkowo w mniejszym stopniu są narażone na negatywne skutki promieniowania kosmicznego, które może prowadzić nawet do powstawania nowotworów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)