SpaceX i NASA już niedługo rozpoczną historyczny lot. W kosmos polecą doświadczeni astronauci

SpaceX i NASA już niedługo rozpoczną historyczny lot. W kosmos polecą doświadczeni astronauci
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Karolina Modzelewska

30.05.2020 15:45, aktual.: 30.05.2020 20:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pokładzie Crew Dragon podróżować będą amerykańscy astronauci - 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley. Są w optymalnym wieku na taką podróż, bo w kosmosie liczy się coś więcej niż wyjątkowa sprawność fizyczna.

Pierwszy lot miał się odbyć 27 maja, niestety zawiodła pogoda. NASA i SpaceX przełożyli historyczne wydarzenie.

Start zaplanowano na 21.22 w sobotę, 30 maja. Będzie to pierwszy start rakiety na ISS z terenu Stanów Zjednoczonych od niemal dekady. To ważny moment dla NASA, SpaceX oraz Elona Muska. Kapsuła Crew Dragon po raz pierwszy zabierze w kosmos ludzi.

SpaceX i NASA w wyjątkowej misji

Astronauci, którzy wezmą udział w misji, to 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley. Pierwszy z nich pełnił rolę specjalisty misji podczas dwóch lotów kosmicznych do ISS, w ramach misji STS-123 w 2008 roku i STS-130 w 2010. Drugi z nich był pilotem, także dwukrotnie. Hurley pełnił tę funkcję podczas misji STS-127 w 2009 roku i STS-135 dwa lata później.

Ich wiedza oraz umiejętności będą miały ogromne znaczenie dla demonstracyjnego lotu Crew Dragon.

W rozmowie z portalem Nauka w Polsce PAP, dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów wyjaśniła, dlaczego Behnken oraz Hurley zostali wybrani do tej historycznej misji. Zdaniem ekspertki osoby w wieku 40-50 lat mają najlepsze predyspozycje do lotów w przestrzeń kosmiczną.

Doświadczenie oraz wiedza

"Wysoka sprawność fizyczna to jest typowy mit, jeżeli chodzi o cechy astronautek i astronautów. Nie jest prawdą, że wszyscy z nich to atleci i atletki" – przyznała w rozmowie z PAP Fogtman. Dodała, że oprócz sprawności fizycznej i zdrowia ważne są też inne cechy. Wśród nich można wymienić m.in.: " jasny umysł, doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna, dobrze rozwinięte zdolności kognitywne".

Ekspertka uważa, że osoby w wieku około 40-50 lat posiadają wymienione cechy i umiejętności w równowadze. Dzięki temu zyskują przewagę nad młodszymi, ale i dużo starszymi astronautami. Dodatkowo w mniejszym stopniu są narażone na negatywne skutki promieniowania kosmicznego, które może prowadzić nawet do powstawania nowotworów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)