SpaceX i Elon Musk z kolejną próbą. Już dziś możliwy start misji Starlink-13

SpaceX i Elon Musk liczą na udany start misji Starlink-13
SpaceX i Elon Musk liczą na udany start misji Starlink-13
Źródło zdjęć: © Flickr

05.10.2020 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX i Elon Musk szykują się do rozpoczęcia misji Starlink-13, w ramach której na niską orbitę okołoziemską trafi kolejna partia 60 satelitów konstelacji Starlink. Start rakiety Falcon 9 został zaplanowany na godzinę 13:51 czasu polskiego.

SpaceX szykuje się do rozpoczęcia swojej kolejnej misji. Firma Elona Muska ma zamiar dostarczyć na niską orbitę okołoziemską nową partię 60 satelitów Starlink. Docelowo mają one zapewnić dostęp do Internetu na całym świecie. Start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie został zaplanowany na 5 października na godzinę 13:51 czasu polskiego.

Separacja satelitów planowana jest nieco godzinę po starcie. Podczas startu zostanie wykorzystany pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał już udział w dwóch misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku oraz ANASIS-II w lipcu 2020 roku.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster wyląduje na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Prognozy pogody dają obecnie 60 procent szans na udany start rakiety Falcon 9. Jeżeli początek przedsięwzięcia zostanie przełożony na następny dzień, szanse wzrosną do 70 proc.

Początkowo start misji planowany był na 17 września, jednak z powodów złych warunków pogodowych kilkukrotnie się opóźniał.

Firma SpaceX wysłała już na orbitę 683 satelity Starlink. Docelowo ma się tam ich znaleźć 12 tysięcy. Pierwsze publiczne testy usługi dostępu do Internetu za pomocą konstelacji planowane są jeszcze w 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)