SpaceX i Elon Musk z kolejną misją. Satelity Starlink znów pojawią się nad Polską

SpaceX i Elon Musk z kolejną misją. Satelity Starlink znów pojawią się nad Polską

SpaceX i Elon Musk rozpoczynają kolejną misję
SpaceX i Elon Musk rozpoczynają kolejną misję
Źródło zdjęć: © YouTube
17.09.2020 15:19

SpaceX i Elon Musk szykują się do rozpoczęcia misji Starlink-13, w ramach której na niską orbitę okołoziemską trafi kolejna partia 60 satelitów konstelacji Starlink. Start rakiety Falcon 9 został zaplanowany na godzinę 20:19 czasu polskiego.

SpaceX szykuje się do rozpoczęcia swojej kolejnej misji. Firma Elona Muska ma zamiar dostarczyć na niską orbitę okołoziemską nową partię 60 satelitów Starlink, mającą docelowo zapewnić dostęp do Internetu na całym świecie. Start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie został zaplanowany na 17 września, na godzinę 20:19 czasu polskiego.

Separacja satelitów nastąpi nieco ponad godzinę po starcie. Podczas startu zostanie wykorzystany pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał już udział w dwóch misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku oraz ANASIS-II w lipcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster wyląduje na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Atlantyku.

Start misji będzie można oglądać na żywo poniżej.

Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, przelot drugiego stopnia Falcona 9 wraz z 60 satelitami Starlink przed ich separacją od rakiety, powinien być widoczny z terenu południowo-zachodniej Polski, około 20-30 minut po starcie.

Firma SpaceX wysłała już na orbitę 683 satelity Starlink. Docelowo ma się tam ich znaleźć 12 tysięcy. Pierwsze publiczne testy usługi dostępu do Internetu za pomocą konstelacji planowane są jeszcze w 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)