SpaceX i Blue Origin wśród zwycięzców kontraktów technologicznych NASA

SpaceX i Blue Origin wśród zwycięzców kontraktów technologicznych NASA
Źródło zdjęć: © NASA

01.10.2019 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA ogłosiła 27 września przyznanie ponad 40 milionów dolarów 14 firmom, w tym SpaceX i Blue Origin, na opracowanie technologii, które mogą wspierać długoterminowe plany eksploracji kosmosu przez Amerykańską Agencję Kosmiczną.

Nagrody o łącznej wartości 43,2 miliona dolarów są czwartym z serii kontraktów NASA, które wspierają prace w zakresie technologii kosmicznych. Firmy chcące zyskać dofinansowanie od Amerykańskiej Agencji Kosmicznej zajmują się różnymi gałęziami nauki: od produkcji paliwa do awioniki. Zwycięskie firmy wniosą również własne fundusze na odpowiednie projekty.

"Inwestycja NASA jest prawdopodobnie dodatkowym impulsem, jaki firma potrzebuje, aby znacznie rozwinąć swoje projekty" - powiedział Jim Reuter, administrator NASA ds. Technologii Kosmicznej, w oświadczeniu - "Są to ważne technologie, niezbędne do stałej eksploracji Księżyca i Marsa".

Największa nagroda przypadła firmie Blue Origin, która otrzymała 10 milionów dolarów na przeprowadzenie naziemnej demonstracji technologii skraplania i magazynowania wodoru i tlenu. Zdaniem NASA może to być najważniejsza technologia, która umożliwi produkcje paliwa np. na Księżycu.

SpaceX otrzymał kontrakt o wartości 3 milionów dolarów na współpracę z Marshall Space Flight Center w zakresie "prototypów łączników" do tankowania w kosmosie. Ta technologia może okazać się niezbędna jeżeli będziemy chcieli prowadzić misje załogowe z Księżyca na Marsa.

Kontrakty przyznane pod koniec września to drugi zestaw umów, które NASA zawarła z przemysłem w zakresie technologii poszukiwawczych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W lipcu NASA ogłosiła umowy z 13 firmami o nieodpłatnym wspieraniu rozwoju technologii.

Poprzednio współpraca także została nawiązana z Blue Origin, który podpisał trzy osobne umowy dotyczące systemów nawigacji i prowadzenia, ogniw paliwowych i materiałów wysokotemperaturowych na dysze silnika.

SpaceX podpisał z kolei wtedy dwie umowy - jedną dotyczącą badania sposobu lądowania dużych rakiet na Księżycu, co było testowane pod koniec września z pomocą prototypów Starship. Druga umowa dotyczyła pracy nad przenoszeniem paliwa w kosmosie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)