Sonda grafenowa pomoże przy operacjach serca. Opracowali ją polscy naukowcy

Sonda grafenowa pomoże przy operacjach serca. Opracowali ją polscy naukowcy

Sonda grafenowa pomoże przy operacjach serca. Opracowali ją polscy naukowcy
Źródło zdjęć: © YouTube.com
02.06.2020 11:09

Sonda grafenowa opracowana przez polski start-up Heart Sense pomoże podczas operacji kardiologicznych. Narzędzie służy do odczytywania sygnału EKG bezpośrednio z powierzchni serca. "Takiego urządzenia nie ma jeszcze nigdzie na świecie" - mówi dr Suwalski.

Zespół naukowców z polskiego start-upu Heart Sense pod przewodnictwem kardiochirurga dr. Grzegorza Suwalskiego, opracował urządzenie do odczytywania sygnału EKG bezpośrednio z powierzchni serca podczas operacji kardiologicznych. W tworzeniu sondy wykorzystano m.in grafen.

Dotychczas zespoły chirurgiczne przeprowadzające operacje wszczepienia by-passów, w większości przypadków musiały sobie radzić bez optymalnego monitorowania EKG pracy bijącego serca pacjentów. Innowacyjna sonda stworzona przez Polaków pomoże rozwiązać ten problem.

- Przy tradycyjnej metodzie problem utraty sygnału EKG pojawiał się często ze względu na zmiany pozycji serca w czasie operacji. Elektrody umieszczone standardowo na powierzchni skóry pacjenta przestają wtedy otrzymywać sygnał. Nasze urządzenie jest cienką i elastyczną sondą, która odczytuje go bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Taki sygnał jest silny, stabilny i dzięki temu monitorowanie EKG jest optymalne. Byliśmy w stanie wykryć naszą elektrodą zawał serca w trakcie operacji na modelu zwierzęcym. Jest to narzędzie znacznie ułatwiające pracę lekarzom i podnoszące bezpieczeństwo operacji - wyjaśnia działanie urządzenia, cytowany przez PAP dr Grzegorz Suwalski, pomysłodawca Heart Sense i prezes Quantum Innovations.

Kardiochirurg podkreśla, że innowacyjną technologię udało się opracować po miesiącach intensywnych prac w laboratorium. - Złożyliśmy zgłoszenie patentowe. Dzięki temu wiemy, że takiego urządzenia nie ma jeszcze w praktyce klinicznej nigdzie na świecie - mówi dr Suwalski.

- W poszukiwaniu rozwiązania przez ostatnie pół roku wspólnie z partnerami stworzyliśmy ponad 30 prototypów sondy Heart Sense. Wszystkie z nich poddaliśmy serii 6 badań ex-vivo, dwóm seriom badań na modelu bijącego serca zwierzęcia i badaniom odporności na promieniowanie gamma - opisuje lekarz cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Powierzchnia elektrody jest cienka i lekka jak kartka papieru. Osiągnięto ją poprzez nanoszenie techniką elektroniki drukowanej kolejnych warstw o wyznaczonych funkcjach na specjalne podłoże. Stabilność na sercu specjaliści uzyskali dzięki cienkiej warstwie adhezyjnej z organicznym promotorem adhezji - informuje PAP.

Elektrodę można wielokrotnie przyklejać oraz odklejać od serca bez ryzyka uszkodzenia serca i elektrody, zaś samo mocowanie jest nieinwazyjnie, czyli na zasadzie przylegania - wyjaśniono w komunikacie zespołu naukowego.

Zastosowanie grafenu

Zastosowanie warstwy grafenowej sprawiło, że sygnał EKG jest czysty, silny, stabilny i w pełni diagnostyczny - czytamy w komunikacie.

- Był to bardzo dynamiczny proces, ale w końcu mamy urządzenie, które może znacząco zmienić krajobraz wykonywania operacji kardiochirurgicznych - wyjąśnia dr Grzegorz Suwalski.

W projekcie swój udział wzięli również naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezemat, BTM Innovations, SGGW, Kancelaria Patentowa Patpol, Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Konmex oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)