Sonda grafenowa pomoże przy operacjach serca. Opracowali ją polscy naukowcy

Sonda grafenowa pomoże przy operacjach serca. Opracowali ją polscy naukowcy
Źródło zdjęć: © YouTube.com

02.06.2020 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sonda grafenowa opracowana przez polski start-up Heart Sense pomoże podczas operacji kardiologicznych. Narzędzie służy do odczytywania sygnału EKG bezpośrednio z powierzchni serca. "Takiego urządzenia nie ma jeszcze nigdzie na świecie" - mówi dr Suwalski.

Zespół naukowców z polskiego start-upu Heart Sense pod przewodnictwem kardiochirurga dr. Grzegorza Suwalskiego, opracował urządzenie do odczytywania sygnału EKG bezpośrednio z powierzchni serca podczas operacji kardiologicznych. W tworzeniu sondy wykorzystano m.in grafen.

Dotychczas zespoły chirurgiczne przeprowadzające operacje wszczepienia by-passów, w większości przypadków musiały sobie radzić bez optymalnego monitorowania EKG pracy bijącego serca pacjentów. Innowacyjna sonda stworzona przez Polaków pomoże rozwiązać ten problem.

- Przy tradycyjnej metodzie problem utraty sygnału EKG pojawiał się często ze względu na zmiany pozycji serca w czasie operacji. Elektrody umieszczone standardowo na powierzchni skóry pacjenta przestają wtedy otrzymywać sygnał. Nasze urządzenie jest cienką i elastyczną sondą, która odczytuje go bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Taki sygnał jest silny, stabilny i dzięki temu monitorowanie EKG jest optymalne. Byliśmy w stanie wykryć naszą elektrodą zawał serca w trakcie operacji na modelu zwierzęcym. Jest to narzędzie znacznie ułatwiające pracę lekarzom i podnoszące bezpieczeństwo operacji - wyjaśnia działanie urządzenia, cytowany przez PAP dr Grzegorz Suwalski, pomysłodawca Heart Sense i prezes Quantum Innovations.

Kardiochirurg podkreśla, że innowacyjną technologię udało się opracować po miesiącach intensywnych prac w laboratorium. - Złożyliśmy zgłoszenie patentowe. Dzięki temu wiemy, że takiego urządzenia nie ma jeszcze w praktyce klinicznej nigdzie na świecie - mówi dr Suwalski.

- W poszukiwaniu rozwiązania przez ostatnie pół roku wspólnie z partnerami stworzyliśmy ponad 30 prototypów sondy Heart Sense. Wszystkie z nich poddaliśmy serii 6 badań ex-vivo, dwóm seriom badań na modelu bijącego serca zwierzęcia i badaniom odporności na promieniowanie gamma - opisuje lekarz cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Powierzchnia elektrody jest cienka i lekka jak kartka papieru. Osiągnięto ją poprzez nanoszenie techniką elektroniki drukowanej kolejnych warstw o wyznaczonych funkcjach na specjalne podłoże. Stabilność na sercu specjaliści uzyskali dzięki cienkiej warstwie adhezyjnej z organicznym promotorem adhezji - informuje PAP.

Elektrodę można wielokrotnie przyklejać oraz odklejać od serca bez ryzyka uszkodzenia serca i elektrody, zaś samo mocowanie jest nieinwazyjnie, czyli na zasadzie przylegania - wyjaśniono w komunikacie zespołu naukowego.

Zastosowanie grafenu

Zastosowanie warstwy grafenowej sprawiło, że sygnał EKG jest czysty, silny, stabilny i w pełni diagnostyczny - czytamy w komunikacie.

- Był to bardzo dynamiczny proces, ale w końcu mamy urządzenie, które może znacząco zmienić krajobraz wykonywania operacji kardiochirurgicznych - wyjąśnia dr Grzegorz Suwalski.

W projekcie swój udział wzięli również naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezemat, BTM Innovations, SGGW, Kancelaria Patentowa Patpol, Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Konmex oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)