"Śnieżny Księżyc". Rzadka pełnia, dla której warto spojrzeć w niebo
Już dzisiaj warto spojrzeć w niebo, aby podziwiać "Śnieżny Księżyc", który będzie widoczny do czwartkowego wieczora. W niektórych częściach świata przed wschodem Słońca będzie można również dostrzec Wenus, Marsa oraz Merkurego.
16.02.2022 20:36
"Śnieżny Księżyc" osiągnął maksymalną jasność w środę, 16 lutego o 17:57 czasu polskiego. Pełnia będzie jednak widoczna do czwartkowego wieczoru, więc wszyscy fani nocnej obserwacji nieba mają jeszcze okazję, aby podziwiać wyjątkowe zjawisko. Jak podkreśla NASA, pełnia potrwa od północy we wtorek do północy w czwartek.
Pełnia "Śnieżnego Księżyca"
Księżyca należy wypatrywać w pobliżu Regulusa, czyli najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Lwa, która świeci 150 razy jaśniej niż Słońce. Według astronomów pełnia będzie widoczna w większości regionów świata, ale jest to uzależnione od warunków pogodowych. W niektórych miejscach przed wschodem Słońca będzie można również dostrzec Wenus, Marsa oraz Merkurego.
Według CNN nazwa "Śnieżny Księżyc" została wymyślona przez plemiona rdzennych Amerykanów, które zamieszkiwały północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Była nawiązaniem do dużych opadów śniegu, które miały miejsce w lutym. Duża ilość śniegu utrudniała polowanie i zdobycie pożywienia, dlatego inne plemiona wykorzystywały również nazwy: "Księżyc Głodu" czy "Kostny Księżyc".
W 2022 roku będzie wiele okazji do podziwiania pełni Księżyca. Kolejne tego typu "spektakle" odbędą się:
· 18 marca – pełnia Robaczego Księżyca,
· 16 kwietnia – pełnia Różowego Księżyca,
· 16 maja – pełnia Kwiatowego Księżyca,
· 14 czerwca – pełnia Truskawkowego Księżyca (Superksiężyc),
· 13 lipca – Księżyc w tzw. pełni "Buck" (Superksiężyc),
· 12 sierpnia – pełnia Jesiotrów,
· 10 września – pełnia Żniwiarzy (plonów),
· 9 października – pełnia Krwawego Księżyca,
· 8 listopada – pełnia Szronowego Księżyca,
· 8 grudnia – pełnia Zimnego Księżyca.