Smogathon: wybrano najlepsze rozwiązanie smogowe 2018 roku. Polacy niestety poza finałem

Technologia tworzenia cegieł bez konieczności ich wypalania, mobilny system zamiany biomasy na paliwo czy filtr na pojazdy mechaniczne – to tylko połowa rozwiązań, która dostała się do Wielkiego Finału Smogathonu. Byliśmy na konkursie w Krakowie w ramach naszej akcji #SmogAlert

Smogathon: wybrano najlepsze rozwiązanie smogowe 2018 roku. Polacy niestety poza finałem
Źródło zdjęć: © WP Tech | Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan

- Smogathon z roku na rok staje się coraz bardziej międzynarodowy i dociera do szerokich kręgów odbiorców na całym świecie, co łatwo zauważyć, weryfikując profil uczestników. Staramy się, aby wybrane projekty rozwiązywały problem smogu nie tylko w naszym mieście lub kraju, ale na całym świecie. Niezmiernie cieszymy się, że to właśnie Kraków staje się liderem walki o czyste powietrze – mówi Maciej Ryś, założyciel Smogathonu.

Na ratunek miastu

Według WHO, zanieczyszczenie powietrza prowadzi do 8 milionów przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie. Co więcej, nawet 91 proc. ludzi mieszka na terenach, na których powietrze nie spełnia przyjętych norm WHO.

Kraków jest niestety jednym z nich. To właśnie stąd wywodzi się idea Smogathonu. O oczekiwaniach oraz o samej imprezie opowiada WP Tech jej współorganizatorka, Kamila Knap.

- Każda kolejna edycja jest lepsza od poprzedniej. W tym roku mamy kilka bardzo interesujących zespołów, które używają stosunkowo prostych technologii. Mogą się wydawać mało innowacyjne, ale sposób ich użycia stanowi innowację samą w sobie. Świetnie też wpisują się w wielość źródeł smogu, nie skupiając się tylko na jednym z nich. W każdym mieście na świecie smog ma różne źródła, stąd konieczność tworzenia różnych rozwiązań. Zdecydowanie więcej było też zespołów, których wdrożenia były bardziej rozwinięte, a nie opierały się tylko na niezweryfikowanym pomyśle.

Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta Kraków ds. rozwoju, nie krył swojego zachwytu nad imprezą.

- Smog to ogromny problem naszego miasta, związany z geografią, transportem i rozwiązaniami, które są znane w Polsce. W Krakowie jest wiele mieszkań ogrzewanych w naturalny, ale niekoniecznie ekologiczny sposób. Jako pionierzy na skalę kraju postanowiliśmy zlikwidować wszelkie paleniska węglowe. Zakaz używania węgla kamiennego i starych pieców wejdzie w życie 1 września 2019 roku. Zlikwidowaliśmy już 24 tysiące starych palenisk, przed nami około 4 tysiące. Podejmujemy szereg działań, finansowych i edukacyjnych – podkreślił. - Rozwiązania ze Smogathonu są tak fascynujące, że trudno mi sobie wyobrazić skalę inwencji i pomysłowości twórców. Mam nadzieję, że te rozwiązania będą wdrażane, czemu życzę sobie i państwu – zakończył.

6 wspaniałych na Smogathonie

*Pi Green Tech Solutions (Indie)
*

10 papierosów – tyle dziennie "wypala" mieszkaniec New Delhi przez smog. Proste w obsłudze i instalacji urządzanie "Carbon Cutter Machine", które filtruje 90 proc. cząsteczek PM 2.5 iPM 10 wydalanych przez pojazdy mechaniczne. Bez filtra, wystarczy na 10k kilometrów. W Indiach problem smogu jest ogromny, a samochody elektryczne to fantazja. Dlatego to rozwiązanie jest tak istotne z ich perspektywy.

TakaChar (USA)
Mobilny system utylizowania biomasy bez potrzeby jej spalania i umożliwiający jej przekształcenie w wysokiej jakości paliwo. 25 proc. smogu w Delhi pochodzi z płonącej biomasy. Biomasy wartej miliardy. Celem TakaChar jest przenośny system w formie przyczepy, który pozwala na spalenie biomasy i wykorzystanie tego jako paliwa. Projekt jest rozwijany na MIT, złożono również dwa wnioski patentowe.

*Smart Havens Africa (Uganda)
*

Tani w produkcji materiał budowlany, który może zastąpić wypalane cegły bez potrzeby ścinania drzew i wytwarzania dużych ilości gazów cieplarnianych. Problemem w Ugandzie są złe warunki mieszkalne niższych klas społecznych. Z powodu prymitywnych metod tworzenia cegieł zanieczyszczenia zabijają kilka tysięcy osób rocznie. Ludzie budują domy często z czego popadnie. Smart Havens szkoli kobiety w umiejętnościach rzeczywiście potrzebnych na rynku pracy, a stworzony materiał obniża koszt budowy domu ponad pięciokrotnie.

Indrio Technologies (USA)

Technologia pozwalająca na kontrolowanie, a docelowo wyeliminowanie emisji tlenków azotu z procesów spalania w samochodach osobowych, autobusach i ciężarówkach. Twórcy chcą zwalczać smog u jego podstaw. Technologia powstała na uniwersytecie Stanforda, wykorzystuje laserowe sensory, które rozpoznają skład chemiczny mieszanki, które powstrzymuje szkodliwe elementy przed przedostaniem się do atmosfery.

Ampair (USA)

Ambitny projekt elektrycznych samolotów. Ma obniżyć zużycie paliwa o 90 proc., a koszty eksploatacji o 50 proc. Latanie ma dzięki temu stać się tańsze i łatwiej dostępne dla ludzi. Silnik samolotu znajdzie się na jego ogonie. Co ciekawe, pomysłodawcy pracują nad nim we współpracy z NASA. W przyszłym roku planowane są loty testowe na Hawajach i w Norwegii.

*Eco Global Solutions (Chiny)
*

Firma wytwarza dodatek do paliwa, który pozwala na polepszenie jego efektywności i obniżenie emisji spalin. Mieszanka nie jest szkodliwa ani toksyczna. Pozwala na redukcję cząsteczek PM 2.5 o 60 proc. Wykorzystanie ich w autobusach na Florydzie zaowocowało oszczędnością 16 proc. na paliwie. Głównym celem twórców jest zmniejszona emisja bez dodatkowych kosztów, przy jednoczesnym zwiększeniu mocy silnika.

Najlepsi z najlepszych

Nagrodę specjalną Otrivin w wysokości 30 tysięcy złotych przyznano polskiemu start-upowi Degrum. Jego flagowym produktem jest Zielony Przystanek. Poprzez specjalnie zaprojektowany układ wentylacyjny wyposażony filtry zapewnia oczekującym w nim pasażerom powietrze wolne od smogu i miejskich zanieczyszczeń. Trzecie miejsce i 5 tysięcy dolarów nagrody zdobył Pi Green Tech Solutions. Drugie miejsce i 10 tysięcy dolarów trafiło do Indrio Technologies. Podium oraz 15 tysięcy dolarów zostało przyznane rozwiązaniu Takachar.

W tym wszystkim trudno jednak nie dostrzec szczególnie bolesnego braku polskich rozwiązań. Cieszy nagroda specjalna, ale żadne rozwiązanie, które powstało w naszym kraju, nie dostało się do finału konkursu. Wygrało rozwiązanie bardzo "przyziemne", bo opierające się na biomasie, ale mogące pomóc zwalczyć smogu w kraju, w którym od zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera ponad milion osób. Pozostaje czekać na kolejne wdrożenia, ewentualnie możemy zaopatrzyć się w maskę, którą znajdziemy już w aptekach.

Obraz
© WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)