Smog i mgła nad Polską. IMGW ostrzega

Smog i mgła nad Polską. IMGW ostrzega

Smog i mgła nad Polską. IMGW ostrzega
Źródło zdjęć: © Airly
23.10.2019 12:26

Od rana mgła unosi się nad wieloma miastami, ale IMGW ostrzega również przez zwiększonym poziomem zanieczyszczeń w powietrzu. Duże stężenie smogu zanotowano w większości regionów Polski.

IMGW ostrzega przed mgłą, która objęła większość regionów Polski, która na szczęście w większości nie powinna się utrzymywać dłużej niż do południa. Z prognoz wynika, że możemy spodziewać się podobnej sytuacji jutro na wschodzie kraju.

Mimo że utrudnienia w ruchu powinny być po południu znacznie mniejsze, to IMGW ostrzega, że zanotowano zwiększone stężenie substancji szkodliwych w powietrzu. Kilka dni temu omawialiśmy rosnący problem smogu i jego wpływ na zdrowie Polaków. Dane były zatrważające, ponieważ smog okazał się w ostatnim czasie przyczyną tysięcy przedwczesnych zgonów.

Smog jest niebezpieczny przede wszystkim dla kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych oraz cierpiących na choroby płuc, alergie czy astmę. Może również pogłębiać objawy chorób skóry, oczu oraz krążenia.

IMGW ostrze, że przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu powinniśmy rozważyć możliwość pozostania w domu. Już przy stężeniu pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5 w okolicach 50 μg/m3 zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

W celu walki ze smogiem, władze podpisały umowę z firmą, która z pomocą drona będzie monitorować jakość powietrza. Na razie pomiary będą prowadzone jedynie w Poznaniu i potrwają do połowy grudnia, ale być może czujniki zostaną wykorzystane również w pozostałych regionach Polski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)