Śmiertelność z powodu koronawirusa niższa niż początkowo sądzono

Śmiertelność z powodu koronawirusa niższa niż początkowo sądzono

Śmiertelność z powodu koronawirusa niższa niż początkowo sądzono
Źródło zdjęć: © East News | Karol Makurat/REPORTER
Karolina Modzelewska
31.03.2020 18:15, aktualizacja: 07.04.2020 12:26

Najnowsze badania dowodzą, że śmiertelność koronawirusa jest niższa, niż wcześniej uważano. Wciąż COVID-19 pozostaje groźniejszy niż sezonowa grypa. Naukowcy szacują, że około 0,66 proc. zarażonych SARS-CoV-2 umrze.

Najnowsze badania na temat śmiertelności spowodowanej koronawirusem opublikowano na łamach czasopisma medycznego "The Lancet Infectious Diseases".

Nowy wskaźnik śmiertelności koronawirusa jest niższy od pierwotnych szacunków. Wynika to m.in. z tego, że w analizach uwzględniono łagodne i często bezobjawowe przypadki zachorowań. Wciąż jednak znacząco przewyższa wskaźnik śmiertelność z powodu sezonowej grypy. Wynosi on 0,1 proc.

Nowe dane dotyczące śmiertelności koronawirusa

Bez uwzględnienia łagodnych przypadków zakażenia koronawirusem omawiany wskaźnik wyniósłby 1,38 proc. i byłby zbliżony do wcześniejszych szacunków. Naukowcy dostrzegli konieczność uwzględniania wszystkich przypadków, a nie tylko tych, które wiążą się z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19.

W trakcie badania naukowcy skupili się na oszacowanie prawdziwego "wskaźnika śmiertelności infekcji". W tym celu wykorzystali dane na temat osób, które opuściły Wuhan, aby udać się do kraju macierzystego. Wśród nich przeprowadzono test PCR, czyli testy pozwalające wykryć wirusa nawet w przypadku braku jakichkolwiek objawów.

Dzieci mniej zagrożone COVID-19

Wyniki tego badania zestawiono z publicznymi informacjami na temat liczby zachorwowań i zgonów. Pozwoliło to zauważyć, że śmiertelność wynosi mniej niż 1 proc., ale wskaźnik jest wyższy w przypadku starszych osób. U osób powyżej 80 roku życia wynosi około 7,8 proc. Z kolei u dzieci poniżej 9 lat zaledwie 0,00161 proc.

- Mogą istnieć odosobnione przypadki, które cieszą się dużym zainteresowaniem mediów, ale nasza analiza bardzo wyraźnie pokazuje, że w wieku powyżej 50 lat hospitalizacja jest bardziej prawdopodobna niż w wieku poniżej 50 lat, a większa część przypadków może być śmiertelna – powiedziała Azra Ghani, profesor Imperial College London i autorka badania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)