Słynny niemiecki psycholog fałszował wyniki badań. Prokuratura bada sprawę

Słynny niemiecki psycholog fałszował wyniki badań. Prokuratura bada sprawę
Źródło zdjęć: © MITTENZWEI KARL/PICTURE-ALLIANCE/BERLINER ZEITUNG
Arkadiusz Stando

08.04.2021 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hans-Ulrich Wittchen to jeden z czołowych niemieckich psychologów i ekspert w leczeniu lęków i fobii. W sieci opublikował już ponad 1000 artykułów naukowych i zebrał prawie 70 tysięcy cytowań. Okazuje się, że jedno z jego badań zostało zmanipulowane.

Uniwersytet Techniczny w Dreźnie otrzymał w lutym raport z dochodzenia, które pozwoliło ustalić nieprawidłowości w jednym z badań Wittchena. Znajdują się z nim także zapisy informujące, że naukowiec zastraszał osoby, które próbowały zdemaskować jego oszustwo. Wywierał także nacisk na starszych pracowników Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, aby pozostali w milczeniu.

Sprawą zajmuje się już niemiecka prokuratura w Dreźnie. Raport został opracowany przez The Federal Joint Committee (G-BA) organizację zdrowia publicznego, która pozwała firmę zlecającą opisywane badania. Mowa o ankiecie, która kosztowała 2,4 miliona euro. Dotyczyła personelu w prawie 100 niemieckich placówkach psychiatrycznych.

Wittchen był osobą prowadzącą badanie jako przedstawiciel Stowarzyszenia Transferu Wiedzy i Technologii TU Dresden. W lutym 2019 roku niemieckie media informowały o zarzutach w stosunku do naukowca. Po 2 latach pracy komisja badawcza stwierdziła, że tylko 73 z 93 poradni psychiatrycznych faktycznie przebadano. W raporcie napisano, że pozostałe dane po prostu skopiowano z innych klinik.

"Naruszenia były celowe, a nie wynikłe z zaniedbania (...) Wittchen chciał odnieść większe sukcesy niż faktycznie mu się udało" - czytamy w raporcie. Śledczy znaleźli także ślady manipulacji w dokumentach Wittchena, który próbował zatrzeć swoje ślady. "Od samego początku wykazał gotowość do wprowadzenia w błąd śledztwa za pomocą oszustwa i manipulacji" - mówi fragment raportu.

Źródło: Science Magazine

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (106)