Sławosz Uznański poleci w kosmos - jako drugi Polak w historii

Sławosz Uznański poleci w kosmos - jako drugi Polak w historii

Sławosz Uznański - polski naukowiec
Sławosz Uznański - polski naukowiec
Źródło zdjęć: © ESA
Oskar Ziomek
29.06.2023 07:53

Doktor Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem po Mirosławie Hermaszewskim, który poleci w kosmos. Informację o wybraniu Uznańskiego na członka kolejnej misji podało Centrum GovTech - międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji działający w Kancelarii Premiera.

Na szczegóły sprawy zwraca uwagę PAP. Doktor Sławosz Uznański to naukowiec w Rezerwie Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie dostał się po eliminacjach trwających półtora roku. W tym czasie Uznański musiał pokonać 22 tys. innych chętnych z całej Europy, przechodząc szczegółowe testy.

Kiedy Sławosz Uznański został wybrany na astronautę ESA, aby dostać się do tego zespołu musiał się wykazać między innymi wiedzą na temat kosmosu i technologii kosmicznych, przejść badania medyczne, a także liczne rozmowy kwalifikacyjne.

"Jeszcze jest długa droga, aby polecieć w kosmos. Mam nadzieję, że będę miał taką możliwość. A w tym momencie jestem niesamowicie dumny z tego, że udało mi się dojść do finału, że zostałem wybrany i agencja (ESA - przyp. red.) we mnie zainwestowała, jako jednego ze swoich kandydatów. Mam nadzieję, że będę mógł zacząć trening podstawowy dla astronautów i zostanę przypisany do misji w przyszłości - komentował Sławosz Uznański, gdy został wybrany na astronautę ESA pod koniec ubiegłego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzisiaj wiemy już, że Sławosz Uznański poleci wkrótce w kosmos jako drugi Polak po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego. "Serdecznie gratulujemy i nie możemy doczekać się relacji ze startu!" - podało na Twitterze Centrum GovTech.

Jak podawała niedawno Polska Agencja Kosmiczna, dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, a także Uniwersytetu Nantes, Politechniki Nantes i Uniwersytetu Aix-Marseille. Jednym z głównych obszarów jego dotychczasowych działań naukowych jest badanie wpływu promieniowania kosmicznego na człowieka - zwraca uwagę PAP. Uznański zajmuje się także projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie.

Oskar Ziomek, dziennikarz WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)