Skype pracuje nad wideorozmowami 3D

Skype pracuje nad wideorozmowami 3D

Skype pracuje nad wideorozmowami 3D
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
29.08.2013 16:00

Rozmowy w czasie rzeczywistym z awatarami osób trzecich były przez długi czas domeną science-fiction. Były, ponieważ coś takiego jest już od jakiegoś czasu możliwe. Problem polega na tym, że rozwiązania proponowane przez wynalazców na całym świecie nadal są niepraktyczne. Czy Skype będzie firmą, która to zmieni?

Pewności oczywiście mieć nie można, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Skype, komunikator internetowy należący do Microsoftu, ma już na całym świecie około 70. milionów użytkowników. A jego wiceprezes Mark Gillett potwierdził w wywiadzie dla BBC, że prace nad technologią wideorozmów 3D trwają. Właściwie to Skype już ją posiada. Problemem, który jak na razie powstrzymał firmę przed jej wdrożeniem, jest poziom rozwoju pozostałych urządzeń niezbędnych do tego, by wideorozmowa 3D mogła się odbyć.

- _ W laboratorium przyjrzeliśmy się możliwościom ekranów 3D i obrazowania 3D. Jest duży postęp w dziedzinie ekranów, a dużo osób kupuje teraz telewizory i monitory zdolne do wyświetlania obrazu w 3D. Niestety nie ma jeszcze odpowiednich urządzeń, które skanowałyby rozmówcę. Żeby stworzyć takie urządzenie na razie trzeba podłączyć do komputera wiele kamer, dokładnie je skalibrować i ustawić pod odpowiednim kątem _ - stwierdził Gillett.

Same problemy, prawda? Na szczęście chwilę później Gillet dodał, że Skype właściwie opracował już coś takiego w laboratorium. Teraz pozostaje problem wprowadzenia takiego rozwiązania na rynek.

- _ Mamy to w laboratorium, wiemy jak sprawić, żeby działało _ [poza laboratorium]. _ Chodzi o cały ekosystem urządzeń oraz ich zdolność do wsparcia całego systemu. Dopiero wtedy możemy myśleć o wypuszczaniu czegoś podobnego na rynek. _

W przypadku Skype’a, który należy przecież do Microsoftu, można spodziewać się, że na pewnym etapie rozwoju tego ekosystemu, jego częścią stanie się na przykład Kinect. Co prawda zaprojektowany został w zupełnie innym celu, ale nie od dziś wiadomo, że ludzka pomysłowość w wykorzystywaniu gotowych rozwiązań praktycznie nie ma granic. Kiedy zostanie on opracowany, na razie nie wiadomo. Do czasu jego opracowania wideorozmowami 3. bawić się będą jedynie inżynierowie Skype’a.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)