Skynex w końcu w Ukrainie. To kolejny pakiet pomocy ze strony Niemiec

Skynex w końcu w Ukrainie. To kolejny pakiet pomocy ze strony Niemiec

System przeciwlotniczy Skynex
System przeciwlotniczy Skynex
Źródło zdjęć: © Twitter
07.01.2024 15:10, aktualizacja: 07.01.2024 16:46

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu do Ukrainy kolejnego pakietu wsparcia wojskowego, które obejmuje obejmuje m.in. system przeciwlotniczy Skynex. Jest to sprzęt, który jest w stanie oddawać ok. 1 tys. strzałów na minutę.

Noworoczny pakiet pomocy dla Ukrainy ze strony Niemiec obejmuje m.in. kolejne bojowe wozy piechoty Marder 1A3, pociski rakietowe do systemu przeciwlotniczego IRIS-T, amunicję czołgową kal. 120 mm do Leopardów 2A6 oraz system przeciwlotniczy Skynex. W tym pakiecie pomocy nie byłoby nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że Skynex powinien działać w Ukrainie już od kwietnia zeszłego roku, zgodnie ze słowami Denysa Szmyhala, premiera Ukrainy. Później pojawiły się jednak pogłoski o tym, że system ten był niekompletny. Wygląda na to, że dopiero teraz Skynex może oficjalnie rozpocząć działania na froncie.

System Skynex dla Ukrainy

Skynex to system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zaprojektowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence. Jest on kluczowym elementem obrony przeciwwietrznej. Broń stanowi ostatnią linię obrony przed nadlatującymi rakietami, pociskami lub dronami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skynex składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm (ok. 1 tys. strz./min.), systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Teoretycznie jest w stanie zwalczać cele w odległości do 4 km i wykrywać obiekty w odległości od 25 km do 55 km.

System skutecznie radzi sobie m.in. z rojami dronów czy pociskami antyradiolokacyjnymi, jak AGM-88 HARM. Dużym plusem, na który wskazują producenci, ma być możliwość łatwego dopasowania konfiguracji do danego typu misji oraz wysoka mobilność kompleksu. Uzbrojenie może zostać umieszczone na podwoziu pojazdu wojskowego, np. transportera opancerzonego.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie