SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [30.07.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [30.07.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [30.07.2020]
30.07.2020 22:02

Start historycznej misji Mars 2020, przełom w badaniach nad Stonehenge oraz nowa metoda wykrywania koronawirusa. Włosi zgłaszają kolejny problem w związku z pandemią, a z Polski znika popularny serwis do zamawiania jedzenia online.

To było historyczne wydarzenie. 30 lipca 2020 roku rozpoczęła się misja Mars 2020, w ramach której NASA wysłała na Czerwoną Planetę łazik Perseverance. Do jego zadań należeć będzie m.in. poszukiwanie życia na Marsie. Łazik Został wyposażony w kilkanaście nowoczesnych aparatów i kamer, które pozwolą na rejestrowanie wszystkiego w wysokiej rozdzielczości i najlepszej jak do tej pory jakości. Posiada również laser o dużej mocy, który pomoże w analizie chemicznej Marsa. Na jego pokładzie znajduje się także helikopter, który podejmie się pierwszej próby lotu na innej planecie. Perseverance ma wylądować w kraterze Jezero na Marsie 18 lutego 2021 roku.

Tajemnica Stonehenge rozwiązana

Neolityczny cud w południowej Anglii - Stonehenge, przez stulecia skrywał przed archeologami i historykami wiele tajemnic. Naukowcy są przekonani, że właśnie rozwiązali jedną z nich. Badania opublikowane 29 lipca w "Science Advances" wykazały, że większość gigantycznych kamieni (znanych jako sarseny) ma wspólne pochodzenie. Zdaniem badaczy, wszystkie mają pochodzić z oddalonego o 25 kilometrów West Woods - obszaru, na którym udało się dokonać wielu archeologicznych odkryć. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Psy wykrywają koronawirusa

Na całym świecie trwają poszukiwania nowych metod, które pomogą w wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2. Im będzie ich więcej, tym większe szanse na zahamowanie rozprzestrzeniania się pandemii. Zdaniem niemieckich naukowców, skuteczne w diagnozowaniu infekcji mogą okazać się psy tropiące. Przeprowadzone testy wykazały, że czworonogi świetnie radzą sobie z odróżnianiem osób zdrowych od zakażonych koronawirusem. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Włosi mają kolejny problem

Włosi po raz kolejny odczuwają fatalne skutki pandemii koronawirusa. Tamtejsi rolnicy ostrzegają, że z powodu wprowadzonych norm sanitarnych, wkrótce może zabraknąć rąk do pracy. Włoskie władze wprowadziły wymóg kwarantanny wobec pracowników sezonowych, przez co właściciele winnic obawiają się, że nie będą w stanie zebrać wszystkich winogron i wytworzyć z nich wina. Zaapelowali więc do rządu o zmianę przepisów i poluzowanie obostrzeń.

Definitywny koniec PizzaPortal.pl

Serwis PizzaPortal.pl był obok Pyszne.pl najstarszym w Polsce serwisem umożliwiającym zamawianie jedzenia online. Po dziesięciu latach obecności na rodzimym rynku, marka została całkowicie wchłonięta przez hiszpański start-up Glovo. Gigant założony w 2015 roku w Barcelonie obsługuje aktualnie 650 miast w 22 krajach. Serwis ma ponad 2,5 mln aktywnych użytkowników miesięcznie, 50 tys. aktywnych kurierów i ponad 50 tysięcy stowarzyszonych partnerów na całym świecie. W Polsce z aplikacji można skorzystać w 32 miastach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)