SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2020 r.]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2020 r.]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [27.08.2020 r.]
Źródło zdjęć: © YouTube
27.08.2020 21:53

Mumie sprzed ponad 2000 lat, niepokojące wieści z Antarktydy oraz protesty młodych ekologów w Warszawie. Boeing 737 MAX szykuje się do europejskich testów, a obrońcy środowiska oskarżają władze Mauritiusa o śmierć kilkunastu delfinów.

Na północy Chile, w kopalni miedzy Quebrada Blanca robotnicy natrafili na cztery groby i znajdujące się w nich mumie. Według szacunków mogą mieć one ponad 2000 lat. Eksperci starają się określić ich prawdziwy wiek, chociaż wszystko wskazuje na to, że mumie powstały w epoce preklasycznej, a więc w latach 1100-400 przed naszą erą. Zdaniem archeologa Mauricio Uribe, odkrycie jest niezwykle cenne i z pewnością wzbogaci wiedzę o regionie Norte Grande. Więcej o znalezisku przeczytacie w tym artykule.

Antarktyda może się "zawalić"

Najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma "Nature" sugeruje, że od około 50 proc. do nawet 70 proc. lodowców szelfowych, które utrzymują lodowce Antarktydy na miejscu, może pękać i zapaść się wraz ze wzrostem temperatury i kolejnymi falami roztopów. - Odkrywamy, że ilość topnienia jest ważna, ale miejsce, w którym następuje topnienie, też ma znaczenie - powiedziała główna autorka badania - Ching-Yao Lai z Uniwersytetu Columbia w Lamont-Doherty Earth Observatory w Nowym Jorku. Więcej na temat niepokojących wniosków naukowców przeczytaciew tym artykule.

Protest ekologów w Warszawie

"Polska bez węgla 2030!" - pod takim hasłem młodzi ekolodzy zorganizowali protest przed Ministerstwem Aktywów Państwowych. Manifestanci chcą, aby do 2030 roku odejść od energetyki opartej na węglu. - Musimy odejść od węgla, żeby zapewnić przyszłość naszym dzieciom, żeby nie cierpiały z powodu suszy, głodu - mówił jeden z protestujących. Demonstranci żądają, aby przedstawiciele resortu nie wsłuchiwali się jedynie w opinie prezesów wielkich spółek węglowych, ale również zainteresowali się tym, co mają do powiedzenia obywatele.

Boeing 737 MAX szykuje się do europejskich lotów testowych

Boeingi 737 MAX pomyślnie przeszły kolejne testy lotnicze w Stanach Zjednoczonych, po których Federalna Administracja Lotnictwa opublikowała listę zmian, jakie producent musi wprowadzić, aby samoloty mogły wrócić do służby. Teraz maszyny szykują się do kolejnych lotów testowych. Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) poinformowała, że te rozpoczną się w Vancouver w Kanadzie 7 września 2020 roku. Dowiedz się więcej czytając ten artykuł.

Katastrofa ekologiczna na Mauritiusie

Katastrofa ekologiczna, do której doszło 25 lipca 2020 roku na Oceanie Indyjskim wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Mauritiusa, ale także ludźmi na całym świecie. Wyciek ropy z japońskiego masowca MV Wakashio powoduje coraz większe straty. Tamtejszy departament rybołówstwa potwierdził znalezienie na jednej z plaż co najmniej trzynastu martwych delfinów. Ekolodzy winą za śmierć zwierząt obarczają władze, które podjęły decyzję o zatopieniu dziobu statku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)