SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [20.08.2020]

Niemiecki okręt podwodny odnaleziony w Bałtyku, nowe badania na temat obiektu Oumuamua oraz skuteczności miodu w walce z przeziębieniem. Amerykanie szykują się do misji na Wenus, a Polacy sprawdzają działanie Interferonu w konfrontacji z COVID-19.

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [20.08.2020]
Źródło zdjęć: © Pixabay

20.08.2020 22:02

O tym, że Morze Bałtyckie skrywa wiele tajemnic wiemy nie od dziś. Nurkowie właśnie odkryli kolejną z nich - około 35 mil od polskiego brzegu, poszukiwaczom udało się zlokalizować wrak niemieckiego okrętu podwodnego U-649. U-Boot zatonął na Bałtyku w 1943 roku po kolizji z innym okrętem podwodnym. Wrak został zlokalizowany na północ od Łeby, na głębokości 72 metrów. Więcej na temat wyjątkowego znaleziska przeczytacie w tym artykule.

Międzygwiezdna podróżniczka Oumuamua może być obcą technologią

Najnowsze badania opublikowane w "The Astrophysical Journal Letters" sugerują, że Oumuamua - tajemniczy, międzygwiezdny obiekt spoza naszego Układu Słonecznego, może być w rzeczywistości obcą technologią. Astrofizycy z Korea Astronomy and Space Science Institute nie zgadzają się z dotychczasowymi hipotezami na temat ciała niebieskiego i chcą zmienić punkt widzenia wielu naukowców. Więcej na temat ich badań przeczytacie w tym artykule.

Miód lepszy niż antybiotyki

Miód może być lepszy niż konwencjonalne metody leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła - donosi Guardian. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego informują, że lekarze chętnie przepisują pacjentom miód jako alternatywę dla antybiotyków. - Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków. Ponieważ większość z tych infekcji jest wirusowa, przepisywanie antybiotyków jest zarówno nieskuteczne, jak i niewłaściwe - stwierdzili autorzy badania. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Poszukiwanie życia na Wenus

Rocket Lab planuje wysłać na Wenus bezzałogową misję w celu poszukiwania życia pozaziemskiego. - Jestem zakochany w Wenus. Pracujemy bardzo ciężko, aby nasza misja rozpoczęła się jeszcze w 2023 roku - informuje założyciel amerykańskiej firmy Peter Beck. Zdaniem specjalistów, badania powinny być prowadzone około 50 kilometrów ponad powierzchnią "siostry Ziemi".

Polskie badania nad Interferonem

Polska badaczka, dr Alicja Chmielewska jest zaangażowana w sprawdzanie roli białek odpornościowych z grupy interferonów w zwalczaniu COVID-19. Naukowiec skupia się na badaniu białek IFITM (interferon induced transmembrane proteins), znajdujących się w błonach komórkowych i utrudniających przedostawanie się patogenów do ludzkiego organizmu. Badaczka chce sprawdzić, czy dzięki nim możliwe jest zahamowanie infekcji SARS-CoV-2.

miódbałtykwenus
Zobacz także
Komentarze (1)