SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [20.06.2020 r.]
20.06.2020 22:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Problemy z dostępem do bankowości, wozy strażackie dla każdego województwa, zaskakujące dane o koronawirusie, rozmowy ze zwierzętami i akcelerator cząstek większy od Wielkiego Zderzacza Hadronów. Oto, co dziś działo się w świecie nauki i technologii.
20 czerwca część osób mogła się mieć problemy z dostępem do swoich banków i obsługą bankomatów. Wiele banków zaplanowało na ten weekend prace serwisowe, które w niektórych przypadkach zakończyły się jeszcze w nocy, a w innych – przed południem. W części banków prace serwisowe będą trwały także w niedzielę.
"Bitwa o wozy 2020"
MSWiA nakłania do uczestnictwa w wyborach prezydenckich. Zachętą mogą być nagrody, które przewidziano dla jednej gminy z każdego województwa. Ta z największą frekwencją otrzyma nowy wóz strażacki. Wartość takiego pojazdu to niespełna 800 tysięcy złotych.
Zaskakujące statystyki związane z COVID-19
Pandemia koronawirusa trwa i niestety cały czas przybywa chorych. Okazuje się jednak, że liczba zgonów nie jest związana tylko z chorobą COVID-19. Jak wynika ze statystyk, w 2020 roku w okresie pandemii zmarło więcej osób, niż wynika tylko z danych związanych ze śmiertelnością w kontekście koronawirusa.
Rozmowy ze zwierzętami już w 2040 roku
Eksperci z Japonii zakładają, że do 2040 będą możliwe rozmowy ze zwierzętami domowymi. To tylko jedna z najnowszych prognoz związanych z rozwojem nauki i technologii przez najbliższe 20 lat. Naukowcy zakładają, że do tego czasu możliwe też będzie zdalne przekazywanie informacji o smaku.
Nowy akcelerator cząstek
CERN przygotowuje się do ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa nowego, ogromnego akceleratora cząstek. Wstępnie zaakceptowano sam plan takiej budowy. Nie oznacza to jeszcze, że obiekt na pewno powstanie, ale wszystko na to wskazuje. Wielki Zderzacz Hadronów (obecnie największy taki obiekt na świecie) będzie przy nim stosunkowo mały. Nowy obiekt ma mieć długość 100 kilometrów.