SkróTech – Najważniejsze wiadomości dnia [16.10.2019 r.]

SkróTech – Najważniejsze wiadomości dnia [16.10.2019 r.]

SkróTech – Najważniejsze wiadomości dnia [16.10.2019 r.]
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Oskar Ziomek
16.10.2019 23:07

Uziemione Dreamlinery, liczne ataki w cyberprzestrzeni, zagrożone bankomaty, ułatwienia dla niedowidzących w Google Chrome i nowa aktualizacja Windows 10. Oto, co dziś działo się w świecie nauki i technologii.

Polskie Linie Lotnicze LOT opóźniają o 2 miesiące otwarcie trasy z Warszawy do Pekinu. Powodem są problematyczne silniki Rolls-Royce'a w samolotach Boeing 787 Dreamliner, w których przedwcześnie zużywają się łopatki. 3 z 14 samolotów zostały uziemione.

Spreparowane e-maile od Allegro

Allegro nie wzywa do akceptacji nowego regulaminu. Wiadomości e-mail zachęcające do kliknięcia w link do rzekomego dokumentu są wysyłane przez oszustów. Chcą w ten sposób zdobyć dane logowania do konta w serwisie.

Fałszywe SMS-y z OTOMOTO

Wraca znane oszustwo, w którym atakujący podszywają się pod administrację serwisu OTOMOTO i wysyłają do użytkowników spreparowane SMS-y wzywające do zapłaty niewielkiej kwoty celem odblokowania dostępu do konta. Przez nieuwagę można stracić wszystkie oszczędności.

E-mail od oszustów i strata 340 tys. złotych

Kolejny przypadek niemal identycznego mechanizmu ataku. Jeden z przedsiębiorców z Łukowa zaufał treści fałszywej wiadomości e-mail i przekonany o wykonaniu przelewu zaledwie na niecałe 2 złote, w rzeczywistości stracił ponad 340 tysięcy. Sprawą zajmuje się policja.

Zagrożone bankomaty

Na tapet wraca problem łatwego przejmowania kontroli nad bankomatami. Zagrożeniem jest rosyjskie oprogramowanie Cutlet Maker, które można kupić już za tysiąc dolarów, czyli niespełna 4 tysiące złotych.

Tryb wysokiego kontrastu w Google Chrome

Dobre wieści dla osób z problemami ze wzrokiem. Najnowsza testowa odmiana przeglądarki Google Chrome pozwala korzystać z trybu zwiększonego kontrastu, który synchronizuje się z ustawieniami w Windows 10. Specyficzne kolory ułatwiają czytanie stron osobom z wadami wzroku.

Windows 10 bez problemów z Menu Start

Windows 10 otrzymał kolejną aktualizację. Rozwiązuje ona znany problem z kafelkami w Menu Start, ale dotyczy wyłącznie użytkowników starszej wersji systemu. Korzystający z wydania 19H1 muszą się uzbroić w cierpliwość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)