SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [16.09.2019]

Dzisiejszy dzień w Polsce był dość chłodny. Archeolodzy szukają śladów Bitwy pod Grunwaldem, a konserwatorzy zabytków obmyślają plan ratowania najstarszej bazyliki Gdańska. Nad Atlantykiem szaleje huragan Humberto. Na osłodę dodam, że dwie drużyny z Polski pozamiatały w zawodach łazików marsjańskich.

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [16.09.2019]
Źródło zdjęć: © ERC

16.09.2019 21:36

Humberto zrodził się z tropikalnej burzy. Przez najbliższe 48 godzin będzie przybierał na sile.

Obecnie Humberto znajduje się 1260 kilometrów na zachód od Bermudów, przez które dopiero co przeszedł niszczycielski Dorian. Humberto ma na razie najniższą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru w huraganie osiąga 120 kilometrów na godzinę.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku może się zawalić

Czyżby w Gdańsku stała polska Notre Damme? Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku może runąć.

Pięknej budowli grozi katastrofa o nieznanych przyczynach. W pięknej świątyni w 2018 roku zaczęły pękać ściany. Specjaliści wciąż starają się znaleźć przyczynę i opracować plan ratowania budowli.

Zawody łazików marsjańskich w Kielcach

W Kielcach po raz piąty zmierzyli się studenci, budujący łaziki marsjańskie. Roboty z pięciu kontynentów demonstrowały swoją szybkość i zręczność na torze pełnym czerwonego piasku.

Zwycięzcami piątej edycji European Rover Challenge zostali gospodarze: drużyna IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. To oni wygrali ERC w 2018 roku, a na tegorocznych zawodach University Rover Challenge w Utah, USA również stanęli na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce przydało drużynie AGH Space Systems z Krakowa. Na podium stanęła też drużyna Roverova Team z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.

Na trybunach zasiadali także reprezentanci NASA i polskiego rządu.

Gdzie odbyła się Bitwa pod Grunwaldem?

Wiadomo, że pod Grunwaldem, ale gdzie dokładnie? Archeolodzy szukają miejsca, gdzie doszło do bitwy, którą pamiętają wszyscy Polacy. Podczas poszukiwań znajdują mnóstwo ciekawych pozostałości, które będzie można oglądać w muzeach.

15 lipca 1410 roku doszło starcia wojsk Litwy i Korony pod wodzą Władysława II Jagiełły z siłami Państwa zakony krzyżackiego, wspieranego przez rycerstwo z Europy Zachodniej, Czech, pomorza i Śląska. Dokładna liczebność wojsk nie jest znana, ale niektórzy uważają, że poległa tam cała elita wojsk Państwa krzyżackiego i około 8 tys. żołnierzy Jagiełły. Reszta sił ruszyła na Malbork.

Komentarze (0)