ycipk-3q2pjs

Gdańsk. Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. Eksperci badają przyczyny

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku jest zamknięta od października 2018 roku. Świątyni z powodu popękanych ścian, filarów i sklepień grozi katastrofa budowlana. Eksperci są coraz bliżej ustalenia powodów osiadania kościoła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku grozi katastrofa budowlana
Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku grozi katastrofa budowlana (Materiał prasowy)
ycipk-3q2pjs

W październiku 2018 roku w bazylice św. Mikołaja pojawiły się liczne spękania ścian, które doprowadziły do jej zamknięcia i ogłoszenia katastrofy budowlanej. Eksperci badają przyczyny osiadania kościoła, a konserwatorzy zabytków informują o krokach, jakie zamierzają podjąć, aby ratować najstarszą świątynię w Gdańsku.

Gdańsk. Eksperci coraz bliżej ustalenia powodów osiadania bazyliki

ycipk-3q2pjs

"Kilka hipotez wykluczyliśmy, między innymi taką poważną hipotezę degradacji fundamentów kościoła przez wodę" - poinformował przeor gdańskiego klasztoru dominikanów, o. Michał Osek

Głowna Komisja Konserwatorska wspólnie z zespołem ekspertów powołanych przez klasztor zakłada, że przyczyna osiadania kościoła leży w parametrach gruntu, na którym w XII wieku zbudowano bazylikę.

"Sprawa jest oczywiście skomplikowana i musi być jeszcze rozpoznana, tak żeby odpowiednio zareagować na to, co dzieje się pod naszą bazyliką" - mówi o. Osek.

Bazylika św. Mikołaja w dniu zamknięcia - 30 października 2018 r. www.gdansk.pl
Podziel się
ycipk-3q2pjs

Czytaj także: Dom kosztuje 22 tysiące złotych. "To nie fikcja - to rzeczywistość"

W połowie lipca 2019 roku zakonnicy poinformowali o wynikach badań fundamentów kościoła. Okazało się, że te nie spoczywają na drewnianych palach, lecz na kamiennych ławach.

Dotychczasowo zebrana wiedza pozwala na określenie tego, w jaki sposób zbudować rusztowanie, które będzie wspierać osiadającą budowlę. W ciągu kilku tygodni ma ruszyć budowa konstrukcji, dzięki której zostanie umożliwiona kontynuacja badań. Od ich wyników zależy termin ewentualnego otwarcia bazyliki.

Sklepienie kościoła św. Bartłomieja w Gdańsku, luty 2019 r. www.gdansk.pl
Podziel się
ycipk-3q2pjs
Zamknięty kościół św. Mikołaja w Gdańsku, lipiec 2019 r. KFP
Podziel się

Zobacz także: Czy w średniowieczu orgazm był grzechem? Oto jak podchodzono do seksu 800 lat temu

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3q2pjs

ycipk-3q2pjs
ycipk-3q2pjs