Gdańsk. Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. Eksperci badają przyczyny

Gdańsk. Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. Eksperci badają przyczyny

Gdańsk. Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. Eksperci badają przyczyny
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
17.09.2019 08:07, aktualizacja: 17.09.2019 08:26

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku jest zamknięta od października 2018 roku. Świątyni z powodu popękanych ścian, filarów i sklepień grozi katastrofa budowlana. Eksperci są coraz bliżej ustalenia powodów osiadania kościoła.


W październiku 2018 roku w bazylice św. Mikołaja pojawiły się liczne spękania ścian, które doprowadziły do jej zamknięcia i ogłoszenia katastrofy budowlanej. Eksperci badają przyczyny osiadania kościoła, a konserwatorzy zabytków informują o krokach, jakie zamierzają podjąć, aby ratować najstarszą świątynię w Gdańsku.

Gdańsk. Eksperci coraz bliżej ustalenia powodów osiadania bazyliki

"Kilka hipotez wykluczyliśmy, między innymi taką poważną hipotezę degradacji fundamentów kościoła przez wodę" - poinformował przeor gdańskiego klasztoru dominikanów, o. Michał Osek

Głowna Komisja Konserwatorska wspólnie z zespołem ekspertów powołanych przez klasztor zakłada, że przyczyna osiadania kościoła leży w parametrach gruntu, na którym w XII wieku zbudowano bazylikę.

"Sprawa jest oczywiście skomplikowana i musi być jeszcze rozpoznana, tak żeby odpowiednio zareagować na to, co dzieje się pod naszą bazyliką" - mówi o. Osek.

Obraz
© www.gdansk.pl | Grzegorz Mehring

W połowie lipca 2019 roku zakonnicy poinformowali o wynikach badań fundamentów kościoła. Okazało się, że te nie spoczywają na drewnianych palach, lecz na kamiennych ławach.

Dotychczasowo zebrana wiedza pozwala na określenie tego, w jaki sposób zbudować rusztowanie, które będzie wspierać osiadającą budowlę. W ciągu kilku tygodni ma ruszyć budowa konstrukcji, dzięki której zostanie umożliwiona kontynuacja badań. Od ich wyników zależy termin ewentualnego otwarcia bazyliki.

Obraz
© www.gdansk.pl | Grzegorz Mehring
Obraz
© KFP | Maciej Kosycarz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)