SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [14.04.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [14.04.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [14.04.2020]
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Leszek Szymański
Arkadiusz Stando
14.04.2020 21:51, aktualizacja: 15.04.2020 11:16

W Warszawie wylądował największy samolot transportowy świata An-225, dostarczając podstawowy sprzęt medyczny, niezbędny do walki z chorobą COVID-19. Płoną kolejne maszty sieci 5G przez teorie spiskowe o koronawirusie. A CERT Polska ostrzega przed groźnym oszustwem.

An-225 wylądował na płycie lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To pierwsza wizyta tego samolotu w stolicy Polski. Wcześniej dwa razy lądował w Poznaniu. Tym razem wizyta giganta ma jednak wyjątkowy cel. Do Polski trafił sprzęt medyczny, niezbędny do walki z COVID-19.

Naszej redakcji udało się ustalić, kto pilotował Antonova 225 podczas lotu do Polski. Dmitrij Antonow - a dla kolegów z samolotu po prostu Dima. Tak przedstawiły go linie Antonov Airlines w rozmowie z WP Technologie. To on pilotował olbrzymiego An-225. Wraz z nim na pokładzie był drugi kapitan - Siergiej Tarasyuk oraz drugi pilot - Siergiej Syrovenko.

CERT Polska ostrzega - oszuści próbują rozsyłać groźnego wirusa

Pojawiło się kolejne groźne oszustwo powiązane z PIT. Nie pobierajcie programu do pomocy z rozliczeniami ze strony epity2020[.]pl. Znajduje się tam fałszywe oprogramowanie, które instaluje wirusa typu ZLoader. Jedną z jego funkcji jest wykradanie danych do logowania bankowego.

Wirus atakuje także smartfony z systemem Android. Po wejściu na stronę, rozpoczyna się pobieranie pliku. Jeśli zostanie uruchomiony, smartfon będzie zaatakowany wirusem Cerberus. Jest zdolny do przejęcia władzy nad urządzeniem, oraz wykradania loginów i haseł do banków.

Teorie spiskowe o 5G i koronawirusie nie ustają

Na początku kwietnia świat obeszły informacje z Wielkiej Brytanii. Doszło tam do kilku podpaleń masztów telekomunikacyjnych sieci 5G. Niestety, teorie łączące pojawienie się nowej technologii z pandemią COVID-19 nie ustają i pojawiły się kolejne tego typu incydenty.

Tym razem cztery kolejne przypadki podpalenia czy zniszczenia masztów potwierdzono w Holandii. Jest także mowa o jednym incydencie we Włoszech. Niektóre źródła twierdzą, że było znacznie więcej ataków na maszty 5G. Naukowcy potwierdzają natomiast, że nie ma żadnego powiązania pomiędzy siecią a pandemią COVID-19.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)