Nie atakują już Rosjan. Co się dzieje ze słynnymi Bayraktarami?

Tureckie drony Bayraktar TB2, które na początku wojny Ukrainy wręcz dziesiątkowały Rosjan, z czasem przestały się pojawiać w relacjach frontowych. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zniknęły z pola walki, a do tego - jak informują tureckie media - producent nadal rozwija tę broń. Dowodem są zakończone testy technologii ANTIDOT 2-U/S na dronie Bayraktar TB2.

Bayraktar TB2 w służbie ukraińskiej
Bayraktar TB2 w służbie ukraińskiej
Źródło zdjęć: © wikipedia

ANTIDOT 2-U/S, nowoczesny zasobnik wsparcia elektronicznego opracowany przez ASELSAN, został pomyślnie przetestowany na dronie Bayraktar TB2. Testy te są kolejnym krokiem w umacnianiu niezależności technologicznej Turcji. Jednocześnie współpraca ASELSAN i Baykar potwierdza, że Bayraktary są ciągle rozwijane. Wiadomo też, że obecnie maszyny te są wykorzystywane w Ukrainie do prowadzenia rozpoznania i kierowania ogniem artylerii.

Nowa era w technologii wojskowej

Podczas testów, system ANTIDOT 2-U/S wykazał zdolność do natychmiastowego wykrywania radarów zagrożeń oraz precyzyjnego określania ich kierunku i lokalizacji. To osiągnięcie podkreśla zaawansowanie technologiczne Turcji w dziedzinie wojskowej.

Przetestowany z dronem Bayraktar system służy do pasywnego wykrywania sygnałów emitowanych przez radary. Oznacza to, że takie połączenie pozwala na unikanie radarów przeciwnika lub nawet ich zakłócanie. ASELSAN i Baykar prezentują w ten sposób odpowiedź na jedno z największych zagrożeń, które dotyczy bezzałogowców - czyli radary, które wykrywają zagrożenie i przyczyniają się do potencjalnego zestrzelenia statku powietrznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ASELSAN zapowiada dalsze działania na rzecz umacniania pozycji Turcji na arenie międzynarodowej. Turcja chce mieć jeszcze większe znaczenie w kontekście rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

Tureckie Bayraktary

Przypomnijmy, że Bayraktary to broń, którą wielokrotnie chwalili Ukraińcy. Żołnierze zwracają w nich uwagę przede wszystkim na wszechstronność i niezawodność. Turecka konstrukcja jest bowiem w stanie atakować w dużym zasięgu wynoszącym nawet 150 km.

Dron Bayraktar TB2 charakteryzuje się długością około 6,5 m i rozpiętością skrzydeł wynoszącą 12 m. Jest to urządzenie zdolne do wznoszenia się na wysokość do 8 km . Potrafi osiągnąć maksymalną prędkość wynoszącą około 200 km/h. W trakcie misji bojowych tureckie drony wykorzystują bombę MAM-L o masie około 22 kg oraz bombę MAM-C ważącą nieco ponad 7 kg, które są naprowadzane laserowo.

Wybrane dla Ciebie