SkróTech: Najważniejsze wiadomości dnia [13.08.2020]

SkróTech: Najważniejsze wiadomości dnia [13.08.2020]
Źródło zdjęć: © PAP
Michał Prokopowicz

13.08.2020 21:39, aktual.: 20.08.2020 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Raport na temat cyberataków w Polsce. Kolejne wiadomości na temat protestów na Białorusi. WHO ma wątpliwości co do rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. To tylko część z najważniejszych wydarzeń dnia.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja na temat rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. Władze planują wdrożyć masowe szczepienia bez wcześniejszych testów klinicznych, co wzbudziło kontrowersje na całym świecie. WHO poinformowało, że chce zweryfikować, czy środek faktycznie jest skuteczny.

Setki osób zmarło przez dezinformację

Koronawirus zbiera kolejne żniwa, jednak tym razem problemem jest dezinformacja i fake newsy. Zgodnie z raportem amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Tropikalnej, brak informacji lub błędne informacje na temat pandemii doprowadziły do śmierci co najmniej kilkuset osób. Naukowcy zajmujący się sprawą dezinformacji w internecie związanej za pandemią koronawirusa nazywają ją "infodemią" i twierdzą, że rozprzestrzenia się równie szybko, co sam wirus.

Rosyjski gigant ofiarą białoruskich władz?

Protesty na Białorusi trwają, ale tym razem zdaje się, że ofiarą władz padło rosyjsko-holenderskie przedsiębiorstwo Yandex, będące właścicielem wyszukiwarki internetowej o tej samej nazwie. Uzbrojeni ludzie weszli do biur firmy w Mińsku. Przedstawili się jako przedstawiciele władz, ale białoruskie organy ścigania nie potwierdziły jeszcze ani nie zaprzeczyły, czy ich funkcjonariusze byli zaangażowani w nalot.

Cyberataki na Polskę w pierwszej połowie 2020 roku

Jednym z niespodziewanych efektów ubocznych pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest znaczny wzrost cyberataków na całym świecie. Firma Check Point przeanalizowała, jak wyglądała pod tym względem sytuacja w polskim internecie, a raport dotyczący bezpieczeństwa w sieci wraz z komentarzem znajdziecie pod tym adresem.

"Noc spadających gwiazd" za nami

Za nami maksimum roju Perseidów - jednego z najpiękniejszych zjawisk, jakie można oglądać na nocnym niebie latem. Między 11 a 13 sierpnia na niebie można zobaczyć nawet 100 "spadających gwiazd" na godzinę. Poprosiliśmy czytelników, by podzielili się z nami swoimi zdjęciami z tego niezwykłego wydarzenia. Zobaczcie, jak wyglądała w tym roku "noc spadających gwiazd".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)